31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Turizm Eylem Planı, Teke Tek'te masaya yatırıldı
25.02.2016 18:22

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman ve TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek isimli programda Turizm Acil Eylem Planı’nı değerlendirdi. 

Canlı olarak yayımlanan programda TÜROFED Başkanı Osman Ayık ve AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman, Turizm Acil Eylem Planı için Hükümete teşekkür ederek ek paket ile eylem planının kapsamının genişletilmesinin daha iyi olacağını söyledi.. TÜRSAB Başkanı Ulusoy ise “Biz bir şey isterken kendimiz için istemiyoruz” dedi.

Osman Ayık, Yusuf Hacısüleyman ve Başaran Ulusoy’un Teke Tek’te gündeme getirdikleri konuların bazıları şöyle:

TÜROFED Başkanı Osman Ayık
“Verilecek olan destek ve açıklanan eylem planı için öncelikle Hükümetimize, Başbakanımıza ve Kültür ve Turizm Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Kimsenin Turizm Eylem Planı’nı beğenmeme gibi bir lüksü yok. Türkiye turizm sektörü tüm bileşenleri ile bu teknenin içindedir. 80 milyar dolarlık bir değer yarattık. Bu değerin korunup kollanması gerekiyor. İyi bir trend yakaladık ve bu trendi iyi bir şekilde değerlendirdik. 40 milyon turist bandına geldik. 50’ye yakın sektöre de destek verdik.

Konaklama sektörünün inanılmaz ihtiyaçları var. 9 maddelik eylem planı içine bakarsanız sektörün tüm bileşenlerine dokunulmaya çalışılmış. Paketin içinde var olan ecrimisil, kira ve ciro payları ertelenerek taksitlendirildi. Bu da sadece tahsisli oteller için. Yeşil Yıldız ön şartı var destek için. Türkiye’de sadece 300 tesis Yeşil Yıldızlı otel var. Bu da toplamın yüzde 10’unu kapsıyor. Tüm bu yapıyı kapsayacak tedbirleri de bu paketin içine almak lazımdı. Örneğin emlak vergisi konusunda bir çalışma yapılabilir. Ecrimisil, ciro payları ve kira bedelleri gelecek sene ödenmeye başlanacak. İşini yapan firmalar destek alıyor ama bizim istediğimiz bu desteğin sektörün tümünü kapsamasıydı. Prim desteği önemli. Bu konuda da destek verilmeliydi. Yüksek ÖTV ve KDV en önemli sorunlarımızdan biri. Alkollü içkiler bizim maliyetlerimizde önemli bir gider kalemidir. Bu konuda yapılacak çalışma bize çok büyük bir destek olacaktır.

Son 10 yılda Türkiye’nin her yerinde inanılmaz otel ve turizm yatırımları yapıldı. Bu otellerin büyük kısmı çalışamaz hale geldi ve yatırımcılar büyük bir sıkıntıya girdi. İnsanlar önünü göremiyor. Tüm uluslararası toplumu göreve çağırıp terörden kurtulmamız lazım. Terör tüm dünyadaki turizm endüstrisini tehdit ediyor. Hükümetimizden isteğimiz tüm tesisleri kapsayacak şekilde acil eylem planının içini doldurulmasıdır ve desteklerin tüm tesisleri kapsama almasıdır.”

AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman
“Antalya, bu seneki sorunlardan en çok etkilenen bölgedir. Türkiye’de yabancı geceleme sayısı 97 milyondur. Bunun yüzde 64’ü Antalya’da gerçekleşiyor. Yine krizin tetikleyicisi olan Rus turistlerin en fazla geldiği yer Antalya’dır. Rusların yüzde 80’i Antalya’ya geliyordu. Rusya’dan turist gelmeyecekmiş gibi hareket ediyoruz.

Antalya’dan doğrudan uçmayan göze çarpan tek şirket THY’dir. THY’nin Antalya’ya doğrudan yapılan tüm uçuşlardaki payı yüzde 1.3’tür. 14 ülkenin milli havayolu Antalya’ya doğrudan uçuyor. Doğrudan ulaşımın olmadığı bir destinasyon her zaman ikinci planda kalır. 11 milyon insanın geldiği bir şehirdir Antalya. THY’nin Antalya’yı ihmal etmesini anlamıyoruz.

Destek paketinde belki bazı maddelerde iyileştirme yapılabilir. 400 bin turist getiren tur operatörlerine sağlanacak bir destek var. Bu turist sınırı 50 bine indirilebilir. 400 bin rakamına bakarsak 9 şirket bu şartı yerine getirebiliyor. Biz kişi başı koltuk desteği istemiştik. Bunların hepsinin ek bir paket olarak çalışılması gerekiyor. Ciro payı, kira ve ecrimisil bedellerinin ertelenmesini değil bu yıl bu bedellerin alınmaması yönünde bir talebimiz olmuştu. Bunlar ek paket ile düzenlenebilir.

Bir de yapı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığımız daha çok içerdeki düzenlemeler için çalışıyor. Tanıtma Genel Müdürlüğü de bütçesi kısıtlı olduğu için fuar ve tanıtımlara ancak yetişiyor. Dışişleri Bakanlığımızın yurt dışında yeniden yapılanarak lobi çalışması yapması gerekiyor. Suriye’den 3 milyon insanı kurtardık. Bunu imaj olarak kullanmamız gerekiyordu. Ama bunu dışarıya anlatamadık. Şu anda da suçlanıyoruz.”

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy
“Krizlerle uğraşa uğraşa kriz doktoru olduk. SGK, ÖTV, kruvaziyer limanlarında derdimiz var. Butik hizmet veren seyahat acentaları KOSGEB ile desteklenmesi gerekiyor. Turizm sektörü çok önemli. Turizm sektörü bütçe açığının yüzde 49’unu kapatıyor.  Biz bir şey isterken kendimiz için istemiyoruz. Ülkemiz için istiyoruz. Biz beraberce moralimizi yerinde tutmalıyız. Kongrede, gastronomide, sağlık turizminde değerler yaratmalıyız. Bizim çeşitliliği arttırmamız lazım. Bu paket yetmiyorsa makul bir şekilde yine istemeliyiz. Uzakdoğu Hindistan ve Çin gibi yeni pazarlar aramak zorundayız. Yalnız Rusya’ya bağlanmak yanlış. Biz yeni pazarlar ortaya koymalıyız.”

Programı BURADAN izleyebilirsiniz

Haber Galerisi
Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!