31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Marmaris, Çin turizm pazarından pay almaya hazırlanıyor
19.06.2016 12:00

Marmaris, Çin’deki kardeş şehri Jinan’la ilişkilerinde önemli adımları arka arkaya attı.

9-13 Haziran tarihleri arasında Jinan Belediyesi’nin davetlisi olarak Shandong Eyaleti’nde bulunan belediye heyetine Marmarisli turizmciler ve FOX TV’den bir haber ekibi de eşlik etti.

İki şehir arasında 5 yıl önce başlayan ilişkilerde özellikle turizm konusunda önemli kararlar alındı. Marmarisli ve Jinanlı turizmciler karşılıklı grup ziyaretleri konusunda ilke anlaşmasına vardı ve hazırlıklara başladılar. Buna göre Jinan’dan Dalaman’a ve Ege bölgesinden de Jinan’a önümüzdeki aylarda paket turlar düzenlenmesine karar verildi. Projenin en önemli ayağı olan charter uçuşları için de her iki tarafta da uçak firmalarıyla görüşülecek. Jinan’dan gelecek olan gruplar Marmaris’te konaklayarak Efes, Pamukkale, Dalyan, İzmir ve Rodos turlarına katılabilecekler. Aynı şekilde Ege bölgesinde tanıtımı yapılacak Jinan turlarına katılanlar da Pekin, Şanghay, Çin Seddi, Konfüçyüs Tapınağı gibi Çin’in önemli turizm merkezlerini görebilecekler.

Projenin hayata geçirilmesini Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu ve heyette bulunan 2 seyahat acentesi birlikte takip edecek. Marmaris ve Jinan Belediyeleri ise projenin ana destekleyicileri olacak. Belediye yetkilileri ve turizmciler küçük bir başlangıç sonrası asıl getirinin 5 yıl içerisinde alınacağına inanıyorlar.

EN İYİ STAND ÖDÜLÜ VE MARMARİS TANITIM TOPLANTISI

Marmaris heyeti, turizm ilişkileri kapsamında Jinan’da 14. kez düzenlenen Uluslararası Turizm Fuarı’na da katıldı. Bu yıl 28 ülkenin 360 standla katıldığı ve 30 bin ziyaretçinin giriş yaptığı fuarda Marmaris standı “En İyi Tanıtım Standı” ödülüne layık görüldü. Fuar boyunca Marmaris Belediye heyeti ve turizmciler gerek Çinli, gerekse fuara katılan diğer ülkelerin temsilcileriyle görüşmelerde bulundu. Fuarın açılış konuşması ise Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı Dursun Kaplan tarafından yapıldı. Fuarın ilk günü ayrıca Marmaris’in tanıtımı amacıyla özel bir konferans düzenlendi. Çinli turizm, basın ve kamu temsilcilerinin katıldığı toplantıda Özel Kalem Müdürü Sedat Kirt Marmaris ve çevresinin tarihini, doğasını, kültürünü ve turizm çeşitliliğini anlatan bir sunum yaptı. Toplantıda izleyicilere lokum ikramında bulunuldu, nazar boncuğu hediye edildi.

3 yıllık plan Jinan’daki ziyaret yalnızca turizm konulu temaslarla sınırlı kalmadı. Her iki belediye başkan yardımcıları bir “3 yıllık planlama” belgesine de imza attılar. Anlaşmaya göre 3 yıl içinde iki taraftaki işletmelerin karşılıklı ticari ilişkilere başlaması, kültürel-sportif-sanatsal ve sosyal etkinliklere heyetler gönderilmesi, dil öğrenme amaçlı öğrenci değişimleri gibi konular ele alınacak.

Jinan ziyaretinin önemli duraklarından birisi de 200 hektar üzerine kurulan bir “tarım araştırmaları merkezi” oldu. Her türlü sebze, meyve ve çiçeğin üretimi ile geliştirmesinin yapıldığı merkez Marmaris heyetinin ilgisini fazlasıyla çekti. İnternet üzerinden satış yaparak bölge çiftçisine Dünya’ya açılma olanağı tanıyan merkezde özellikle domates ve balkabağı ağacı prototipleri en çok ilgi gören çalışmalar oldu.

Marmaris heyetine eşlik eden Fox TV ekibi de Jinan ziyaretini baştan sona takip etti. İki şehrin güçlü ilişkilerini ve birlikte atmayı planladığı adımları yakından inceleyen haberciler, ilki 18 Haziran Cumartesi saat 19.00 haber bülteninde yayınlanmak üzere bu çalışmaları çeşitli haberlerle ülke kamuoyuyla paylaşmaya hazırlanıyor.

“MARMARİS BELEDİYESİ DÜNYANIN ÖTEKİ UCUNDA TURİST AVINDA”

9-13 Haziran tarihleri arasında Jinan Belediyesi’nin davetlisi olarak Shandong Eyaleti’ne giden Belediye heyetine eşlik eden FOX TV ekibi, izlenimlerini FOX TV ana habere taşıdı. Geçtiğimiz Cumartesi günü yayınlanan özel haberde Marmaris Belediyesi’nin Çinli turistleri Marmaris’e getirebilmek için önemli bir çaba içinde olduğu belirtildi.

Haberde Başkan Yardımcısı Dursun Kaplan ve Getob Başkanı Bülent Bülbüloğlu’nun görüşlerine de yer veridi.

Haberde şöyle denildi: “Mesafe çok uzak, gönüllerse çok yakın çünkü onlar kardeş şehir. Marmaris ve Jinan. Türk müziğinin ve sıcaklığının Çin misafirperverliğiyle iç içe geçtiği bir dostluk. Marmaris Belediyesi bu kardeşliği fırsata çevirebilmek için tam 5 yıldır çaba içinde. Hem de tek başına. Daha çok turist ve daha çok döviz için. Marmaris belediyesi kalktı, kendi imkanlarıyla dünyanın öteki ucuna gitti. Amaç buradan Türkiye’ye turist getirebilmek. 1 milyar 300 bin nüfus. Her yıl 120 milyonu tatile çıkıyor. Aslında Türkiye’ye yabancı değiller ama gelen turist sayısı çok az.

Marmaris Belediyesi acente temsilcileri ve otel sahipleriyle birlikte soluğu dünyanın su şehri olarak bilinen Jinan’da aldı. Tanıtım standı uluslararası turizm fuarının gözdesi oldu. İlgi büyüktü. Marmaris’i tanıtan sunumun ardından iki belediye iyi niyet ve kardeşlik anlaşmasına imza attı. Ama çok önemli bir desteğe ihtiyaçları var. Jinan’dan Dalaman’a veya İzmir’e direk uçuş. İlk uçuş 2017 Ekim ayı içi planlandı. Ama Şubat ayında Çinlilerin uzun tatilleri var. Özellikle turizmin en kötü dönemini yaşadığı bu günlerde beklenti işte bu: direk uçuş”

Haber, sabah saatlerinde yayınlanan Çalar Saat programında da yer aldı. Programın sunucusu Murat Güloğlu Marmaris Belediyesi’nin Çin'den turist getirme girişimlerini şöyle yorumladı; “Uçuş problemi çözüldüğü andan itibaren turizm canlanır. Tesislerimiz 10 numara, 5 yıldız. Marmaris Belediyesi’ne de helal olsun diyelim. Allah başımızdan eksik etmesin. Sizler gibi duyarlı Türkiye vatandaşları ve yöneticileri var. Diğer turizm merkezlerinin yöneticilerinin de Marmaris’i örnek alması gerekir. Marmaris Belediyesi’ne buradan sevgi, selam gönderelim, helal olsun diyelim.”

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!