31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Bülbüloğlu: “İngiltere'deki referandum bizi olumlu etkileyecek”
25.06.2016 10:48

Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, İngiltere'de AB referandumundan yüzde 52 ile "AB'ye hayır" çıkmasının kısa vadede Türkiye'yi olumlu etkileyeceğini açıkladı.

Türkiye'ye geçmişte gelen 2,5 milyon İngiliz turistin 1,5 milyonunu bölgelerinde ağırladıklarını vurgulayan Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı, referandum sürecini çok yakından takip ettiklerini bildirdi.

Bülbüloğlu, bu yıl güvenlik sorunları nedeniyle İngiltere'den yüzde 40'a varan bir düşüş yaşadıklarını söyleyerek şunları kaydetti : "Pound/euro paritesi bizler için çok önemli. Dünyada İngiltere'nin pound olarak kontrat yaptığı tek biz varız. Diğer rakibimiz olan pazarlarla, yani Yunanistan'la, İspanya'yla, Portekiz'le euro kontratı yapıyorlar. Dolayısıyla paritedeki yaklaşım, sterlinin euro karşısında değer kaybetmesi bizi olumlu yönde çok ciddi etkileyecektir. Kısa vadede böyle olumlu sonuçlar olacaktır. Sonradan paritelerin eski şekline geleceğine inanıyorum. İngiltere'den görüştüğümüz ekonomistler ve tur operatörleri de bunu beyan ediyor. Ama şu 2-3 ay içinde bizi olumlu etkileyecek. Geçen sene mesela bizi bu paritereler olumsuz etkilemişti. Pound euro karşısında yine değer kaybetmişti. Biz de çok ciddi bir oranda İngiliz misafirleri Eurozone ülkelerine kaptırmıştık. 2011'de de tam tersi olmuş, sterlin çok güçlenmişti, o sene de biz rekor kırmıştık."

İngilizlerin yılda en az bir kere yurtdışında tatil yaptığını, bundan vazgeçmeyeceklerini düşündüğünü ileten Bülent Bülbüloğlu, şöyle konuştu: "Bizim bölgemiz İngiltere'de popüler. Biz yine İngiltere'de hem Güney Ege hem de Marmaris olarak popülerliğimizi koruyacağımıza inanıyorum. Ama şu an için imaj problemimiz var. Bakanlığın bunu iyi analiz edip İngiltere'de çok etkili tanıtım yapması lazım. Şu an için kötü imajımız var bedava da versek gelmiyor insanlar. Bunu çözecek olan da Tanıtma Genel Müdürlüğü ve Dışişleri Bakanlığı. Etkin tanıtımlarla bunun üstesinden geliriz diye düşünüyoruz ama daha hala öyle bir adım atılmadı."

KAYNAK: TurizmdeBuSabah

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!