31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Başkan Ayık, Paket Turlardaki fiyat artışlarına ilişkin tespite itiraz etti
05.08.2016 12:07

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, Türkiye İstatistik Kurumu'nun Paket Turlardaki fiyat artışlarına ilişkin tespitine itiraz etti.

Başkan Ayık’ın, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı Mehmet Aktaş’a gönderdiği açıklama şu şekildedir:

“ Sayın Aktaş,

T.C. Merkez Bankası’nın 06.07.2016 tarihli Mayıs ayı fiyat gelişmelerini irdeleyen aylık raporunda “Paket tur fiyatlarındaki artış (%11,07) dikkat çekmiştir” başlıklı haber basın yayın organlarında ‘en çok tur fiyatları arttı’ şeklinde yer almıştır.

Bilindiği gibi, geçen yıldan beri yoğunlaşan gerek ülkemizde gerekse bölgemizde gerçekleşen olaylar sonucunda ülkemize olan turist hareketlerinde ciddi kayıplar yaşanmıştır. Yaklaşık 1.300,000 yatak arz kapasitesi olan sektörümüz, pazarlama konusunda oluşan sıkışıklığı gidermek amacıyla uluslararası rekabeti de sağlayabilmek için yurt içi ve yurt dışı fiyatlarımızda geçen yıllara göre ortalama %35- 40 civarında indirime gitmiştir. Ayrıca ülke içi fiyatlarının artmış olmasına ve özellikle turizm sektöründe kullanılan maddelerdeki fiyat artış oranlarının enflasyon oranının üstünde olmasına karşın, turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmeler zam yapamamışlar, yukarıda belirtildiği gibi aksine büyük oranda fiyat indirimine gitmişlerdir.

Hal böyleyken; saha araştırılması yapılmadan edinilen çeşitli rakamlardan derlenerek yapıldığına inandığımız bu tespitin gerçekle bağdaşmadığını düşünmekteyiz. Diğer yandan, söz konusu tespitin basında yer alması biz turizmciler ile ilgili olumsuz kanaat edinilmesinde neden olmuştur.

Ayrıca, ülkemizde döviz kurunda bir önceki yıla göre %10 artış olmasına karşın, söz konusu oranın fiyatlara yansıtılması da mümkün olamamıştır. Bu tür çalışmalar yapılırken kurumunuza yardımcı olmanın bizim temel görevlerimizden biri olması nedeniyle, bu konuda işbirliği içinde çalışmayı arzu etmekteyiz.

Yeni dönemde hazırlanacak raporla ilgili olarak yukarıda belirtilen hususların değerlendirilmeye alınmasını arz ederiz.”

 

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!