31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
UTRECH Fuarı Genel Değerlendirme
21.01.2016 14:00

12-17 Ocak 2016 tarihleri arasında Hollanda  Utrech'de  düzenlenen 46. “ VAKANTIESBEURS VAKDAGEN”   Utrech Turizm Fuarına Türkiye, Kültür ve Turizm Bakanlığı aracılığı ile 750  m2’lik alanda 50 kurum ve kuruluş ülkemizi temsil etmiş,  ayrıca, Bakanlığının bulunduğu alanın yakınlarında diğer kurum ve kuruluş tarafından bağımsız katılım gerçekleştirilmiştir. Bu alanla birlikte toplam alan 1.300 m2 olmuş olup,  Türkiye’nin ülke bazında en büyük alana sahip olduğu ifade edilmiştir. 

 

TÜROFED standı köşe başı tabir edilen görünür bir yerde yer almış olup, TÜRSAB ve TUROB stantları arasında hizmet vermiştir. 

 

Ülkemizden etkin katılım olduğu gözlenmiştir. Ancak fuarın açılış saatlerinde İstanbul’da canlı bomba eylemi nedeniyle, Alman turistlerin hedef alınarak kanlı bir eylemin gerçekleştirilmesi fuara gölge düşürmüş, ilgi birden Alman pazarı ve turizm sezonunun akıbeti olmuştur. 

 

Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Mahir Ünal beraberindeki bir ekiple fuarı ziyaret etmiş. Başkan Osman Ayık ve Başkan yardımcısı Sururi Çorabatır ile özel bir görüşme yaparak son olaylar hakkında değerlendirme bulunmuştur. Stantları ziyaret eden Bakan TÜROFED standını da ziyaret ederek hem basılı materyalleri incelemiş hem de katılımcılarla fotoğraf çektirmiştir. 

 

Fuarda TÜROFED yönetim kurulu geniş bir katılımla yer almış, Osman Ayık’ın yanı sıra başkan yardımcıları Sururi Çorabatır,  Mehmet İşler, Yavuz Torunoğlları, yönetim kurulu üyeleri Halil Özyurt, Burhan Sili, Bülent Bülbüloğlu, Tacettin Özden katılım göstererek çeşitli görüşmelerde bulunmuşlardır. 

 

Bakanlık fuarın giriş bölümündeki dış kısımda “Home Of…” konsepti ile etkin bir bayraklandırma yapmıştır.

 

Bakanlık etkinlik olarak stantta Maraş dondurmacısına ve ebru sanatçısına yer vermiştir. Konumu itibariyle dondurmacı oldukça ilgi görmüştür. Ayrıca alanda bulunan sahnede Türk müziğinden örneklerin sergilendiği bir konserde etkinlikte yer almıştır. 

 

Bakanın da katıldığı bir resepsiyon verilmiş, Türk mutfağına ait atıştırmalıklar servis edilmiştir. 

 

Fuarın birinci günü profesyonellere ayrılmış olması nedeniyle sakin geçmiş, ikinci gün ile birlikte Hollandalıların gelmesiyle fuar kalabalıklaşmıştır. Müşavirlikten alınan bilgiye göre fuarı geçen yıl 177.063 kişi gezmiştir. Nüfusla kıyaslandığında oldukça iyi rakam olup; fuarın ilgi gördüğünü belirtmektedir. 

 

Özellikle Meksika, Güney Amerika, Afrika ülkeleri ile ada ülkelerinin bulunduğu bölümlerin Hollanda vatandaşları tarafından yoğun ziyaret edildiği gözlenmiştir. 

 

Genel Değerlendirme:

 

Nüfusu yaklaşık 17 milyon olmakla birlikte Hollanda yurtdışına en fazla seyahat gerçekleştiren ülkeler arasında yer almaktadır. Yurtdışı tatil hacmi bakımından Avrupa’nın 4 büyük ülkesi olup; Avrupa’da satılan tatillerin %8’i Hollandalılar tarafından satın alınmaktadır. Hollanda her ne kadar  2012 ve 2013 yıllarında ekonomik durgunluk yaşamış olsa da 2013 yılının sonundan itibaren büyüme trendine girmiştir. 

 

2014 yılında tatile çıkan kişi sayısı 12.5 milyon kişi olup, bu sayı  toplam nüfusun % 80’nin tatile çıktığını göstermektedir.  Bunun yaklaşık yarısını yurt içi tatiller oluşturmaktadır. 

 

Aynı yıl içinde yurtdışına tatile çıkanlar yaklaşık 12 milyar Avro harcama yapmışlardır. 

 

Tatilleri için daha çok araba ile gitmeyi tercih etmeleri nedeniyle Almanya ve Fransa’nın önemli bir destinasyon olduğu bilinmektedir.

 

Hollanda’dan ülkemize gelen turist sayısı:

 

2010               1.073.004

2011               1.222.823

2012               1.273.593

2013               1.312.466

2014               1.303.730

2015               1.119.502 (Ocak-Kasım)

 

2015 yılın ilk 11 ayının 2014 yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında; %5.61 oranında bir azalma görülmektedir. 

 

Genel eğilimin çok değişmediği Hollanda pazarının harcama gücü nedeniyle önem verilmesi gereken bir Pazar olduğu ortadadır. Özellikle 8 gün ve üstünde tatil yaptığı bilinen bu pazara önem verilmesi gerekmektedir.

 

Tatil çeşitliliğinin artırılması bu pazarda artış sağlayabilir. Ancak son zamanlardaki güvenlik endişelerinin sık sık gündeme getirilmesi pazarımız açısından sıkıntı yaratan bir unsur olarak ortaya çıkmaktadır. 

 

Necip Boz.

 

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!