31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Murat Toktaş: “Karadeniz’e gelen turist sayısı yüzde 30 düştü”
24.08.2016 09:10

Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) Başkanı Murat Toktaş, Karadeniz bölgesi turizminin son durumunu değerlendirdi. Karadeniz bölgesinin tek turizm pazarının Arap turistler olduğunu söyleyen Toktaş, “Onların da bu sene gelmemesi, bölgeyi ciddi anlamda olumsuz etkiledi. Bölgede yüzde 30 civarında bir düşüş yaşandı” dedi.

Karadeniz’in tek turizm pazarı Araplar

KATİD Başkanı Murat Toktaş, Türkiye’de yaşanan karışıklığın Karadeniz turizmini olumsuz etkilediğini söyledi. 15 Temmuz’da ülkemizde yaşanan darbe girişimi sonrasında Arap turistlerden ciddi anlamda iptallerin geldiğini de dile getiren Toktaş, “Arap turistlerin gelmemesinden dolayı Karadeniz bölgesi bu sene çok fazla etkilendi. Özellikle Safranbolu bölgesindeki turlarda yüzde 25 ile 30 civarında bir düşüş gözlendi. En büyük sıkıntıyı ise Trabzon yaşadı.” dedi.

Karadeniz bölgesinin yerli turist tarafından tercih edilmediğini de sözlerine ekleyen Toktaş; “Karadeniz bölgesini ağırlıklı olarak Arap turistler tercih etmektedir. Durum böyle olunca gelen turist de Karadeniz’e ciddi paralar bırakmış oluyor. Arapların bu sene gelmemesi elbette bizler açısından son derece olumsuz oldu. Bölgede bu aralar bir hareketlilik olmasına rağmen yine de önümüzü görmekte sıkıntı çekiyoruz.” açıklamasında bulundu.

2017 için terör olaylarının bitmesi gerekiyor

Ülkedeki karışıklığın bitmesi durumunda 2017’ye umutla bakacaklarını söyleyen Toktaş, “2017 yılında eğer bir problem olmazsa 2015’deki rakamları yakalayacağımızı düşünüyoruz.  Ancak bu rakamı yakalayabilmek için de ülkemizin huzurlu olması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

 

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!