31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Gazi Murat Şen: “Ören yerlerine en iyi katkıyı yerel yönetimler sağlar”
25.08.2016 10:12

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, ülkemizde yaşanan olumsuz koşullar nedeniyle elde edilen müze ören yeri gelirlerinin, 2015 rakamlarını dahi yakalayamadığını söyledi.

Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerleri gişelerinin işletim işi, 2010 yılından bu yana ihaleyle özel işletmecilere veriliyor. Bakanlık, 7 Eylül 2016 tarihinde düzenleyeceği ilk ihaleyle 376 müze ve ören yerinin gişelerini beş yıllığına toplu olarak kiraya verecek. Geçici teminat tutarının 35.7 milyon TL olarak belirlendiği ihalede, tahmin edilen bedel ise 1.2 milyar TL olacak. İhaleleri alan şirketler çalışmalarına 1 Ocak 2017’de başlayarak, 5 yıl süreyle devam edecek.

Yapılacak ihaleyle ilgili konuşan Gazi Murat Şen, Türkiye’deki tüm ören yerlerinin ihalesi için sürecek 5 yıllık bu ihaleye, tek bir firmanın dışında herhangi bir talebin gösterilemeyeceğini söyledi. Tek bir firmanın dışında herhangi bir talebin oluşmamasının, ihale sürecine herhangi bir katkı sağlayamacağını düşündüklerini ifade eden Şen, Özellikle 1 milyon 731 kişinin ziyaret ettiği Denizli Pamukkale Hierapolis Ören Yeri’nin işletimi konusundaki ihalenin tek parça halinde olmayıp, ayrı ayrı ihaleye çıkarılmasının daha sağlıklı sonuçlar vereceğini söyledi.

İhalenin ayrı ayrı yapılması durumunda Denizli’deki tüm yerel yönetimlerin ilgi göstereceğini sözlerine ekleyen Gazi Murat Şen, “Yerel yönetimlerin ihaleye göstereceği ilgi ile ihale ve rekabet şartları da eminiz ki daha iyi sağlanmış olacaktır. Böylece işletimi alacak yerel yönetimler de, kendi bölgelerindeki ören yerlerinin tanıtımına daha çok katkı da bulunarak, yerel halkının ören yerlerine girişlerini teşvik edecektir.” şeklinde konuştu.

DENTUROD Başkanı Şen, ihale şartlarının bir kez daha gözden geçirilmesi gerektiğini de söyleyerek, “Tek alıcının kötü geçen 2016 yılını emsal göstererek 1.190.366.000 TL’lik ihale bedelinin altına düşüp, alıcıya garanti edilen cironun sabit kalması yönünde  umarız verilmez” açıklamasında bulundu.

Bakanlıktan edinilen bilgiye göre; mevcut ihalelerin garanti edilen ciro toplamı ise 1 milyar 600 milyon TL düzeyinde bulunuyor.

KAYNAK: Tourism Today 

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!