31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Halil Özyurt: “Sezonu yüzde 45 kayıpla bitireceğiz”
26.08.2016 09:26

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Halil Özyurt, Bodrum turizminin bu yıl ki kaybının yüzde 40 civarında olduğunu söyledi. Ülke genelinde yaşanılan olumsuzlukların bölge bazında ciddi kayıplara yol açtığını ifade eden Özyurt, "Bu kadar olumsuzluğa rağmen ülke olarak iyiyiz. Bu olumsuzluklar dünyanın başka bir ülkesinde olmuş olsaydı, daha kötü sonuçlar doğururdu" açıklamasında bulundu.

Ülke olarak kötü günlerden geçiyoruz

BODER Başkanı ve TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi Halil Özyurt, turizmdeki kaybın ilk yansımalarının, 2015 yılında başladığını söyledi. Rusya’daki develüasyonla beraber turizmde bir düşüşün yaşanmaya başladığını vurgulayan Özyurt, “Ülkemiz, bu aralar maalesef kötü günler geçiriyor. Türkiye çapında baktığımızda, düşüşlerin 2015 yılı itibariyle başladığını görürüz. Bunun nedenlerini birçok yerde daha önce belirtmiştik. Rusya – Ukrayna savaşı ile başlayan bu süreç, zaman içerisinde batılı ülkelerin Rusya’ya ekonomik anlamda ambargo uygulamasıyla devam etmiştir. Rusya’da yaşanan devalüasyon sonrasında ise ne yazık ki Rusya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı 4 buçuk milyondan, 3 milyon dolaylarına inmek durumunda kalmıştır. 2015 Kasım ayında Rus uçağının düşürülmesiyle Rusya’dan Türkiye’ye hiç turist gelmemiştir. Rusya ile yaşanan bu sorunların yanı sıra Suriye’de başlayan savaş, mülteci sorunu, ülkemizin doğu ve güneydoğusunda baş gösteren terör olayları, son olarak da 15 Temmuz darbe girişimi derken ülkemizdeki turizm sektörü ciddi anlamda sekteye uğramıştır” dedi.

Ülkemiz için sabırlı olmalıyız

Bodrum’da en büyük düşüşün Avrupa pazarında yaşandığını belirten Özyurt, sözlerine şu şekilde devam etti: “Gerek ülkemizde gerekse de bölgemizde olan bunca olumsuzluğa rağmen, turizmdeki kaybımız yüzde 40 civarında gözlenmiştir. En büyük düşüşümüz ise Avrupa pazarında yaşanmıştır. Sektör temsilcileri olarak özellikle iç pazarda haziran ayı sürecinde bir canlılık bekliyorduk. Nitekim öylede olmaya başlamıştı. Ancak ülkemizde yaşanan 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kamu çalışanlarının izinlerinin iptal edilmesiyle iç pazardan yara almaya başladık. Kamu çalışanlarının izin haklarının tekrardan verilmesiyle birlikte, Ağustos ve Eylül aylarını iyi geçirerek, yüzde 45 civarı bir kayıpla bitireceğimizi düşünüyorum. Bu kadar olumsuzluk dünyanın başka bir ülkesinde olsaydı eminiz ki daha kötü düşüşler olurdu.”

Kruvaziyerler Bodrum’un tanıtımı için önemli

Kruvaziyerlerin Bodrum’un tanıtılması açısından yararlı olduğunu söyleyen Özyurt, “Kruvaziyer turizmi günlük turlardan oluşuyor. Bodrum’un içindeki otellere veya konaklama sektörüne herhangi bir katkısı olmuyor. Ancak kruvaziyerle gelen turistler, Bodrum esnafına büyük katkılar sağlıyor. Aynı zamanda Bodrum’un tanınması ve tarihi yerlerinin bilinmesi açısından da oldukça önemli. Gelen turistlerde Bodrum’dan büyük keyif alıyorlar. Bu günübirlik turlarla Bodrum’a gelen insanlar, ilerde hava veya kara yolu ile tekrardan bölgemize gelerek tatillerini burada yapmayı tercih ediyorlar” diye konuştu.  

 

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!