31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
İzmir tarifeli seferlere destek istiyor
17.09.2016 11:00

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, uçak başına 6 bin dolarlık desteğin İzmir Adnan Menderes ve Kütahya Zafer Havalimanları'na yapılan tarifeli - tarifesiz tüm seferlere verilmesi isteğini yineledi.

Ülkemize turist getiren A grubu seyahat acentelerine destek sağlanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararında yapılan değişiklikle desteğin süresi 31 Aralık 2016 gününe kadar uzatıldı. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, uçak başına 6 bin dolarlık desteğin İzmir Adnan Menderes ve Kütahya Zafer havalimanlarına yapılan tarifeli - tarifesiz tüm seferlere verilmesi isteğini yineledi.

Şubat ayında açıklanan turizm acil eylem destek paketi kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli (A) grubu seyahat acenteleri tarafından ülkemize turist taşıyan turistik uçak seferlerine uçuş başına destek verilmesi kararlaştırıldı. Sağlanacak desteğe ilişkin esasları belirleyen 12 Şubat 2016 tarih ve 29622 sayı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararında şöyle denildi:

“Ülkemize; Antalya Gazipaşa-Alanya, Antalya, Muğla Dalaman, Muğla Milas-Bodrum havalimanlarına tarifeli ve tarifesiz (charter). İzmir Adnan Menderes ve Kütahya Zafer havalimanlarına ise tarifesiz (charter) uçak seferleriyle 1 Nisan-31 Mayıs 2016 tarihleri arasında turist getiren (A) grubu seyahat acentalarına, turistik uçak seferi başına 6 bin dolar destek sağlanır."

ETİK Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Antalya Gazipaşa-Alanya, Antalya, Muğla Dalaman, Muğla Milas-Bodrum havalimanlarına yapılan tüm uçuşlara destek verilirken İzmir Adnan Menderes ve Kütahya Zafer havalimanlarına ise yalnızca tarifesiz uçak seferleri için destek verilmesinin haksızlık olduğunu dile getirdi. Uygulamada bir değişiklik yapılmazken desteğin süresi Bakanlar Kurulu'nca önce 31 Ağustos 2016, daha sonra 31 Aralık 2016 tarihine kadar uzatıldı.

ETİK Başkanı Mehmet İşler, süre uzatımına gidilirken uçak başına 6 bin dolarlık desteğin İzmir Adnan Menderes ve Kütahya Zafer havalimanlarına yapılan tarifeli - tarifesiz tüm seferlere verilmesi isteklerinin yine göz ardı edildiğini söyledi. Ekonomik büyüklüğü ile Türkiye ekonomik ve sosyal hayatına en önemli katkıları veren kentlerin başında gelen İzmir'de sektörün zor durumda olduğuna dikkat çeken İşler, şu görüşleri dile getirdi:

“Açıklanan destek paketlerinin sektörün tamamını kapsamaması, bölgeler arasında ayrımcılığa ve haksız rekabete yol açıyor. Turizm acil eylem destek planında ve turizm istihdam destek paketinde Antalya ve Muğla'ya sağlanan desteklerin İzmir ve Egeli turizmcilere de sağlanmasını bekliyoruz. Türk Hava Yolları ile Lufthansa'nın iştiraki olan SunExpress'in aktarma merkezi haline getirdiği İzmir'e direkt uçuşların arttırılmasını istiyoruz. İzmir'in sadece tarifesiz uçak desteğinden yararlanması büyük haksızlık, tarifeli seferlerden İzmir de destek almalı. A sınıfı acentelere verilen 6 bin dolarlık uçak desteğinden İzmir'e yapılan tarifeli seferler de yararlandırılmalı."

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!