31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Rusya'da Türk tur operatörü kalmadı
19.10.2016 16:00

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, önümüzdeki yıl Rusya'dan gelecek turist sayısının 2 milyon civarında olacağını açıkladı.

Türk turizminin son 35 yıldaki en kötü sezonunu geçirdiğini belirten Osman Ayık, 2016'daki genel seyrin aynı şekilde devam ettiğini ve bir talep patlamasının olmadığını ifade etti. 
Türk turizminin minimum 5 milyar dolar kayıp yaşadığını anlatan Ayık, önümüzdeki 3 aylık dönemin sonunda daha net rakamların ortaya çıkacağını kaydetti. Tur operatörleri ile 2017 sezonuna dönük kontratların tamamlandığına dikkat çeken Ayık, erken rezervasyonların gelmeye başladığını belirtti. Şimdilik yapılan rezervasyonların az olduğunu söyleyen Ayık, bu nedenle şu anda bir öngörüde bulunmanın mümkün olmadığını ifade etti.

MİNİMUM 2 MİLYON TURİST  

2014 yılında Rusya'dan 4.8 milyon ziyaretçi geldiğini hatırlatan Ayık, ''2015 yılında 1 milyon kayıp yaşadık. 2016 yılında ise rakam nerdeyse sıfırlandı. Bu yıl için Rusya'da 500 bin rakamına ulaşacağımızı düşünüyoruz. bizim arzumuz en kısa zamanda tarafların tekrar masaya oturması. Geçmişte yaptığımız turizm komisyon toplantılarımız vardı, bu toplantıları tekrar hızlı şekilde hayata geçirip başta vize olmak üzere birtakım teknik sorunları çözüp en azından 2017 sezonu ile ilgili satışların başlayacağı döneme hazır olmak lazım. Bizim beklentimiz 2017 yılında o pazarda minimum 2 milyon ve üzerinde sayıyı görmek'' dedi.

TÜRK TUR OPERATÖRÜ KALMADI'

Rusya'da Türk tur operatörü kalmadığını belirten Ayık, charter uçuşlar ve Türk vatandaşlarının çalışma izinleriyle ilgili bir takım sıkıntıların ise devam ettiğine dikkat çekti. Ayık, "Bütün bunların hepsi aslında şu anda çok önemli konularmış gibi gözükmüyor ama işin teknik boyutuna girdiğimiz zaman bunların hepsi önemli konular haline geliyor. Çünkü bunlar aşılması lazım ki oradaki seyahat endüstrisindeki genel yapılanma ve oradaki hızın buna paralel olarak değişmesi mümkün olacak" dedi.

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!