31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Tüm sektörlerin üzerinde uzlaştığı bir yol haritası hazırlamalıyız
24.10.2016 17:07

 

İlk defa 1990 yılında yapılan ve her yıl değişik üniversitelerin ev sahipliğinde düzenlenen turizm alanının en köklü kongrelerinden biri olarak kabul edilen 17. Ulusal Turizm Kongresi,  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum'da gerçekleştirildi. Akademi ve turizm sektörününü bir araya getiren kongreye 61 üniversiteden 300'ün üzerinden öğretim elemanı ve turizmci katıldı.

17. Ulusal Turizm Kongresi'nin açılışına Muğla Valisi Amir Çiçek, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Murat Tonbul, TUREB Başkanı Zeki Apalı, TÜRSAB Bodrum Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel, BESİAD Başkanı Emre Köroğlu, BODER Başkanı Halil Özyurt, CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen ile çok sayıda akademisyen ve turizmci katıldı. 

Protokol konuşmalarının ardından sektör ve akademi açılış konuşmaları ve açılış oturumuna geçildi. Kongre dönem başkanı Prof Dr. Orhan İçöz'ün başkanlığında gerçekleştirilen açılış oturumunda, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Murat Tonbul, TUREB Başkanı Zeki Apalı, Oxford Brookes Üniversitesi'nden akademisyen Prof. Dr. Levent Altınay ile GEKA Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan katıldı. 

Açılış oturumunda bir konuşma yapan TÜROFED Başkanı Osman Ayık, master planın Türkiye gündeminden düşmüşken bugün burada yeniden gündeme getirilmesinin memnuniyet verici olduğuna vurgu yaparak şunları kaydetti: 

"TÜM SEKTÖRLERİN ÜZERİNDE UZLAŞTIĞI BİR YOL HARİTASI HAZIRLAMALIYIZ"

"Master planı yapacak turizmciler, kamu yöneticileri ve akademisyenler hepsi burada. Türkiye turizmde bundan sonra hangi yolda gidecek nasıl bir plan izleyecek buna karar vermeli, sektör olarak hayal satan bir sektörüz. Geleceğe umut ile bakıyoruz ama bize de kesinlikle bir yol haritası ve tüm sektörlerin kurumların turizm konusunda uzlaştığı bir ortamı yaratabilmeliyiz. Çünkü insanı insan gibi hissetmesine neden olan bir sektörüz. Biz bu krizle birlikte kayıplarımızın yanı sıra kazanımlarımızı da elde edebiliriz. Turizm meslek liselerinin sayıları artmıyor, azalıyor. Sektörü destekleyen eğitim politikalarının yeniden gözden geçirilmesi gerekir" dedi. 

35 bilimsel oturumda akademisyenlerin 148 bildiri sunacağı 17. Ulusal Turizm Kongresi 23 Ekim tarihinde sona erdi.

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!