31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Otelcilerin Önerisine, ASO Başkanı’ndan Yeşil Işık
01.01.1970 00:00

Kent turizminin gelişmesi için girişimlerini sürdüren ATİD Yönetimi, bu kez de ASO Başkanı Özdebir ile bir araya geldi. Görüşmede ATİD Başkanı Akman’ın, Ankara’daki fuarlara ilgiyi arttıracak önerisine, ASO Başkanı Özdebir oldukça sıcak baktı.

Başkent Ankara’daki otellerin çatı kuruluşu olan Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD)’nin, kan kaybeden kent turizminin yeniden ayağa kalkmasına dönük çalışmaları hız kazandı. ATİD Başkanı Birol Akman ile yönetim kurulu üyeleri çalışmalar çerçevesinde bu kez de Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir’i ziyaret etti. Başkan Akman ziyarette ATİD’in çalışmaları hakkında bilgi verdi, “Bizim en önemli politikamız; Ankara’nın gelişmesi ve kalkınması içinden elimizden geleni her şeyi yapmak. Ankara’daki her türlü faaliyette özellikle turizm faaliyetlerinde yer almak istiyoruz. Son yıllarda meydana gelen olaylar nedeniyle sektörümüz sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Otelciler olarak yüzde 60 kaybımız var. ATİD olarak son bir yıldır çok yoğun bir çaba içindeyiz. Dünyanın en büyük turizm fuarlarına gidiyor, en önemli ülkelerde Ankara broşürleri bırakıyoruz. Ancak kent turizminin gelişmesi bir tek turizmcilerin yapabileceği bir şey değil. ATO, ASO gibi kuruluşların da turizm konusundaki çabalarımızda bizlere destek vermesini bekliyoruz” dedi.

Özdebir: Çok Dertliyim

ATİD üyelerinin kendilerini tek tek tanıttığı ziyarette ASO Başkanı Nurettin Özdebir de adeta içini döktü. “Önce dertliyim” diyerek sözlerine başlayan Başkan Özdebir, şöyle devam etti: “Ankaralılar maalesef Ankara’ya sahip çıkmıyor, Ankara’nın değerleri hakkında da fazla bir bilgileri yok. Bunun sonucu olarak da Ankara’da turizm gelişmiyor. Bürokrasi şehri olarak, Türkiye’nin başkenti olarak tanınıyor ama turizm değerleri olarak bilinmiyor. Aslında ilimiz insan kaynakları kalitesi olarak en iyilerden birisi hatta en iyisi diyebiliriz. Türkiye’nin seçkin üniversiteleri burada. 200 bin öğrenci yaşıyor, bu çok ciddi bir potansiyel ama bunu da değerlendiremiyoruz. En yaşanabilir şehir Ankara, anketlerde çıkıyor ama biz bunu satamıyoruz. Bir sürü arkeolojik değeri var. Kültür ve inanç turizmi açısından bunlar pazarlanabilir. Ama maalesef malımızı satamıyoruz, satmayı beceremiyoruz. Türkiye’deki uluslararası akreditasyonu olan en çok hastane Ankara’da, sağlık turizminde çok şeyler yapılabilir fakat yeterince değerlendiremiyoruz.”

Fuar Ziyaretçisinin Konaklaması Karşılansın

Ziyarette ATİD Başkanı Birol Akman, Ankara’da açılan fuarlara daha fazla ziyaretçi çekmeyi sağlayacak önemli bir öneride de bulundu. ASO gibi kuruluşlar tarafından açılacak fuarlara katılacak kişilerin otel ve ulaşım masraflarının bu kuruluşlar tarafından karşılanmasını tavsiye eden Başkan Akman, “Benzer örnekleri başka illerimizde var. İl dışından gelecek ziyaretçilerin konaklama giderlerini karşılarsanız, ziyaretçi sayısı büyük oranda artacağı için hem siz hedefinize ulaşmış olacaksınız, hem de kent esnafı ve otelciler kazanacak. Normal şartlarda il dışından insanlar sırf konaklama masrafları yüzünden fuarlara katılmak istemiyor. Otellerle yapacağınız indirim anlaşmalarıyla getirisi daha fazla olacak böyle bir organizasyona girebilirsiniz. Buna bir de havayolu şirketiyle yapacağınız indirim anlaşması eklenirse fuarlarda ziyaretçi rekoru kırılır” dedi. ASO Başkanı Nurettin Özdebir çok beğendiği bu önerinin, fuar organizasyonu yapan firmalarla paylaşılabileceğini ifade etti. Özdebir, “Zor bir dönemdeyiz. Allah her zaman ürün vermiyor. Bazen de ekmek gerekiyor. Şimdi ekme zamanındayız. Hasat zamanına da hazırlanacağız” dedi.

 

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!