31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
GÜMTOB Başkanı Beceren, bir kez daha başkanlık koltuğunda
08.11.2016 11:18

Güney Marmara Otelciler ve İşletmeciler Derneği (GÜMTOB) 18. Olağan Genel Kurulu, Adranos Otel’de yapıldı. Tek aday olarak seçime giren mevcut başkan Haluk Beceren, bir kez daha başkanlık koltuğuna oturdu.

Genel Kurul Toplantısı’nda GÜMTOB’un kuruluşundan bu yana başkanlık yapan Ferruh Ulukardeşler, Işık Uğurtuğ, Suphi Dilmen ve Mehmet Haluk Beceren bir araya geldi.

Sektör temsilcilerinin katıldığı genel kurulda konuşma yapan GÜMTOB Başkanı Beceren, dernek çatısı altında yer alan her üye aynı zamanda bizlerin çözüm ortağıdır açıklamasında bulundu.

Sektörün daha ileriye gitmesi için kendilerine yapılacak paylaşım ve düşüncelerin son derece önem arz ettiğini söyleyen Beceren konuşmasına şu sözlerle devam etti.

“Yönetim olarak konaklama ve yeme – içme sektörünün gücünü artırmayı hedefledik. Sektörümüz adına yapmış olduğumuz çalışmalarımızda, birlik üyelerimizin destek ve katkıları her zaman için bizlere güç verdi. En büyük hedefimiz bölge turizm sorunlarımıza acil olarak çözüm üretebilmek ve ülke turizm pastasından daha fazla pay alabilmek oldu. Bu doğrultuda gerek Bakanlıklar nezdinde gerekse TÜROFED nezdinde ve ilgili kurumlarla çalışmalar yaparak sorunlara çözüm üretmeye çalıştık.

Sizlerin de bildiği gibi 1980’li yıllardan 90’lı yılların ortasına kadar olan süreç, Türkiye’nin belirli bir kapasite yaratarak uluslararası turizm piyasasına çıktığı dönemdir ve Türk turizminin ilk dönemi olarak kabul edilir. 90’lı yıllardan günümüze kadar olan dönemde ise Türkiye kendini turizmde kanıtlamış, hem gelir, hem de ağırladığı turist sayısı ile dünya turizm liginin aktörü olmuştur. Türkiye son yıllarda Pazar çeşitliliği konusunda önemli aşama kaydetti.

Yatak kapasitemizin yeni olması da rakiplerimize nazaran bir avantaj sağlamakta ancak bu üstünlüğümüzün kaybolmaması için renovasyon teşviklerinin her daim devam etmesi gerekmekte. Turizmde gelişmiş bölgelerimizde yatırım teşviki istemiyoruz ama en büyük rekabet üstünlüklerimizden olan yeni yatak avantajlarımızın kaybolmaması için yenileme yatırımları, teşvik edilmekte. Türkiye’de, turizmin ekonomideki, sosyal hayattaki, istihdamdaki etkisinin giderek arttığını ve olumlu gelişmesinin yansımalarının ülkenin her yerine sirayet ettiğini görüyoruz.

Turizmin, istihdam yaratmada liderliği sanayiden almış olup, Son 10 yılda en büyük 500 sanayi kuruluşunda istihdam gerilerken, sadece konaklama sektöründe istihdamda artış oldu. Ortalama her yıl yaklaşık 10 bin kişiye istihdam yaratıldı. Turizmin bir diğer özelliği de istihdam içinde dezavantajlı grup sayılan kadın ve gençlerin sayıca yüksekliğidir. İstihdamın yanı sıra en önemli diğer bir gelişme de, turizm yatırımlarının tüm Anadolu’ya yayılmasıdır. Bu durum,  ülkemizin her noktasının toplam yaşam kalitesine daha fazla olumlu katkı yapabilen en önemli gelişmedir.

Ülkemizde son aylarda gelişen olaylar sebebiyle, karlılık ve verimlilik olarak konaklama sektörü için oldukça sıkıntılı geçmekte. Talebin kırılmaması için dönem dönem fiyatta taviz vermek zorunda kalırken içeride de artan maliyetlerle mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunda da en büyük meblağ yiyecek–içecek maliyetlerindeki fiyat artışı.

Türk Turizmi için 2016 yaraların alındığı bir yıl olarak hatırlanacak. Özellikle Avrupa pazarında en büyük sorun güvenlik korkusu. Bu konuda ciddi bir imaj çalışması yapılması gerekli olduğuna inanıyoruz. Diğer bir gerçekte, iç Pazarın ülkemiz için ana Pazar haline gelmesi. Ülke turizmimizde hedeflenmesi ve yapılması gereken, turizm katma değerini yükseltmek, yani kişi sayısı ile birlikte geliri de yükseltmek.

TÜRSAB,  Seyahat Acentaları için ne kadar gerekliyse, TİM, ihracatçılar için ne kadar gerekliyse, Turizm Meslek Yasamız da bizim için gereklidir. Yasa ile kendi kaynağımızı yaratma kabiliyetine kavuşacak ve Kurumlar arası yetki karmaşasını önleyerek, merkezi idare, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları arasındaki koordinasyonu sağlayacağız.

GÜMTOB gönüllü üyelik esasına dayalı bir dernektir. Son yıllarda GÜMTOB’un artan çalışmaları ve organize hareket etmenin öneminin çok daha fazla algılanmasına sebep olmuş ve bu düşüncede olan işletmelerimizin katılımı ile üye sayımız 220’ye ulaştı. Öyleki, Üyelerimiz arasında İstanbul, Çorlu, Edirne ve Sapanca’dan işletmelerimiz mevcut. Birliğimiz TÜROFED -Türkiye Otelciler Federasyonu üyesi olup, 18 Delege ile temsil edilmekte iken  Üye sayımızın artış göstermesi ile  Delege sayımız 21 oldu.

GÜMTOB- EWE ENERJİ arasında işletmelerimizin indirimli ve sorunsuz elektrik temini için işbirliği protokolü yapıldı. Şirket yetkilileri sizleri bilgilendirmek amacıyla ziyaret edeceklerdir. 1984 yılında Bursa Otelciler Derneği olarak kurulan ve bugün Bölgesel bir dernek olarak hizmet veren GÜMTOB,   sizlerin destek ve katkıları ile 32. Hizmet Yılında. Derneğimize Geçmiş dönemlerde hizmet vermiş başkan ve yönetim kurulu üyelerine,  birlikte görev aldığımız çalışma arkadaşlarıma ve siz değerli üyelerimize çok teşekkür ederim.”

YÖNETİM  KURULU ASIL ÜYE LİSTESİ

ADI-SOYADI

İŞLETME ADI                                   

İLÇE/İL

MEHMET HALUK BECEREN

BECEREN OTEL

ULUDAĞ-BURSA

ERSİN YAZICI

ALMİRA OTEL

BURSA

MUSTAFA SEZENCAN

ADAPALAS OTEL

BURSA

CENGİZ TOKATLI

CUNDA BASEL OTEL

AYVALIK-BALIKESİR

HAYRİ YAZICI

GRAND YAZICI OTEL

ULUDAĞ-BURSA

ALİ AKOL

AKOL OTEL

ÇANAKKALE

ERHAN AKBAŞ

GÖNLÜFERAH CITY OTEL

BURSA

HAKAN EFE

EFEHAN OTEL

BURSA

FİKRET KARAÇALI

GRAND ÇALI OTEL

BOZÜYÜK-BİLECİK

BAKİ MERT EKEN

EKEN PRESTİJ OTEL

BANDIRMA-BALIKESİR

KADİR TEMİZEL

GRAND TEMİZEL OTEL-

AYVALIK-BALIKESİR

EMİN SARPER

TRAKYA RESTAURANT

ESKİŞEHİR

ALİ ULVİ GÜMÜŞHAN

İKBAL TERMAL OTEL

AFYONKARAHİSAR

İSMAİL MURAT KURŞUN

ASYA PAMUKÇU TERMAL OT.

BALIKESİR

BUĞRA ARTIÇ

ARTIÇ OTEL

BURSA

 

 

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!