31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
İspanya ve Yunanistan fiyat artırıyor, Türkiye alternatif olabilir
14.11.2016 14:04

TÜROFED Başkan Yardımcısı İşler, Dünya Seyahat Fuarı izlenimlerini paylaştı.

Turizm sektörünün uluslararası profesyonellerini bir araya getiren World Travel Market - Londra (Dünya Seyahat Fuarı) turizmcilere 2017 yılı için ümit vermedi. İçinde bulunduğumuz coğrafyada terörün ve savaşın ülke turizmini dezavantajlı duruma getirdiğini belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “Avrupa pazarındaki gelişmelere baktığımızda, coğrafyamızda barış havası yaşanması bizi avantajlı duruma getirebilir. Ülke dışında ciddi bir PR ve imaj çalışması yapılmalı” dedi.

İngiltere’nin başkenti Londra’da 7 - 9 Kasım 2016 tarihleri arasında düzenlenen World Travel Market’e katılan Egeli turizmciler, ülkenin, bölgenin, İzmir ve çevresinin turizm potansiyelini anlatmak için çaba harcadı. Fuara katılan TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler de yaptıkları yüz yüze görüşmeler sonucunda edindikleri izlenimlerin hiç de “iç açıcı” olmadığını belirtti.

Zor bir dönemden geçen ülkemizde turizm sektörünün sürekli kan kaybettiğini anlatan İşler, 2016 yılında Türkiye turizmiyle beraber İzmir turizminin de daraldığını söyledi. 2016 yılının Ocak - Ekim döneminde İzmir’in turist kaybının 490 bini geçtiğini, on aylık dönemde İzmir turizminin ana pazarlarından Almanya yüzde 22, İngiltere yüzde 25.5, Hollanda da yüzde 30,4 dolayında düşüş kaydettiğini hatırlatan Mehmet İşler, uluslararası arenada taze kan aradıklarını dile getirdi.

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, fuar izlenimlerini paylaşırken ülke turizmine ilişkin saptadıkları dezavantajlı durumları şöyle anlattı: “İngiltere’de tur operatörleri 2017 planlamalarını 2016’da gerçekleşen rakamlar üzerinden yapıyor. Bu nedenle 2017 yılı da hemen hemen 2016’nın aynısı gibi geçecek görünüyor. Bu coğrafyada 2017’de pek bir şey değişmeyeceğini, terörün ve savaşın devam edeceğini düşünüyorlar. 2016’yı baz alan tur operatörleri, 2017 yılında en çok yüzde 10 artış ya da azalış olacağını öngörüyor. Rakiplerimiz dezavantajlı olduğumuz konuları çok fazla kullanarak sıcak tutuyor. Türkiye aleyhine çok fazla PR ve imaj çalışması yapıyorlar.”

Türkiye’de Almanya, Rusya, İngiltere pazarının başı çektiğini, ancak Ege’de Almanya’dan sonra en önemli pazarın İngiltere pazarı olduğunun altını çizen Mehmet İşler, ülke turizmini avantajlı konuma getirebilecek saptamalarını anlatırken şunları söyledi: “Brexit olayından dolayı İngiltere Poundu Euro karşısında değer kaybediyor. İngiliz son tüketici için Avrupa ülkelerinden birine gitmek pahalı geliyor. Bu yıl fiyatları artırarak yüksek rakamlara ulaşan İspanya 2017’de de fiyat artırmaya devam ediyor. Tur operatörlerinin karlılığını düşürecek bu durum son tüketicinin maliyet olarak geleceği için alternatif bulma şansları var. Yunanistan geçen sene garantili oda satıyordu. Bu sene garantili oda da satmak istemiyor, talebin artışına göre fiyatı arttırırım anlayışıyla garantili sözleşmeden kaçıyor. Bu yine tur operatörlerine maliyet ve son tüketiciye kar düşüşü olarak gözükeceği için bir alternatif olarak Türkiye’ye gelebilirler.”

Tur operatörlerinin İngiltere, İspanya ve Yunanistan pazarındaki gelişmeleri gördükleri için Türkiye planlarını esnek tutmaktan yana olduklarını söyleyen TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Tur operatörleri, ‘Biz Türkiye’yi böyle planladık ama esnek uçak koyma konusunda açığız’ diyorlar. Konjonktürü göz önünde bulundurarak Avrupa pazarındaki gelişmelere baktığımızda, coğrafyamızda barış havası yaşanmasının bizi avantajlı duruma getirebileceğini düşünüyoruz. Sektör olarak tur operatörlerine vermemiz gereken her şeyi verdik. Gücümüz oranında çaba harcıyor, üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Hedef pazarlarda etkin tanıtım ve pazarlama stratejilerinin yürütülmesi gerekiyor. Bundan sonra yapılması gereken şey, tüm kesimlerin işbirliğiyle ülke dışında ciddi bir PR ve imaj çalışması yapılmasıdır.”

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!