31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Almanlar, 2016 yılında 1,67 milyar gün seyahat etti
20.12.2016 11:41

Alman Turizm Sektörü Birliği (Bundesverband der Deutschen Tourismuswirtshaft, BTW) ve anket şirketi GfK, 2016 yılının seyahat ve tatil verilerini açıkladı. Buna göre Almanlar sona ermek üzere olan yılda, daha az günübirlik tatil yaptıkları ve bir önceki yıla oranla daha çok eş - dost ziyareti yaptıkları halde toplamda 1.67 milyar seyahat günü yaşadılar.

Tourexpi'de yer alan bilgiye göre Almanların ayrıca tüm dnyada meydana gelen bütün olumsuzluklara rağmen seyahat etmekten vazgeçmedikleri de ortaya çıktı. Almanların önümüzdeki aylarda seyahat ve tatil için para harcamaya hazır olduklarını gösteren endekste, 2016 yılının bu son günlerde +0.4 rakamı gösterdiği, bunun da Almanların önceki yıla göre daha çok seyahat ve tatile çıkma eğiliminde oldukları anlamına geldiği belirtildi. 

Turizm Endeksi'nde mevcut güncel verilere dayanarak, BTW ve GfK, 2017 yılında Almanların yapacakları seyahat günlerinde yüzde 0.9'luk bir artışın olacağı beklenmekte. TUI Grubu'nun eski CEO'su ve BTW'nin başkanı Dr. Michael Frenzel'e göre insanlar tüm sorunlara rağmen seyahat etme isteğinden vazgeçmedi: „İnsanların tüm sorunlara rağmen seyahat etmekten vazgeçmediklerini hem 2016´da gerçekleşen seyahat günleri rakamı, hem güncel turizm endeksi göstermekte.“

BTW´nin açıkladığı bilgilere göre Almanlar, 2016 yılında daha az günübirlik tatil yaptı ve bunun aksine daha çok bir kaç gün süren eş - dost ziyareti yaptı.

Gerçekleştirilen seyahat günü konusunda en yüksek büyüme oranı Almanya´da emeklilerin elinde (yüzde 3 artış). Emeklileri çocuksuz orta halli aileler yüzde ikilik bir artışla takip etmekte olup, tek yaşayan insanlar sadece yüzde birlik bir artış gösterdiler.

İnsanların gelir durumuna bakıldığında ayda net olarak 3,250 Euro´dan fazla kazanan aileler bir önceki yıla göre yüzde 4 oranında daha fazla seyahat etti. Gelir durumu daha düşük olanlarda bu oran tersine dönüyor: Düşük gelirli, çocuksuz aileler yüzde 7 daha az seyahat yaptı, çok çocuklu düşük gelirli aileler yüzde 1 daha az seyahat yaptı, öğrenci ve meslek eğitiminde bulunanlar yüzde 8 daha az seyahat yaptı ve düşük gelirli kişiler yüzde 6 daha az seyahat yaptı.

Düşük gelirli kişi ve ailelerin daha az seyahat yapıp tatile çıkmış olmalarına neden olan sebeplerin arasında Türkiye, Mısır ve Tunus gibi daha çok az gelirli tatilcilere hitap eden ülkelere yönelik duyulan güvenlik kaygıları gösterilmekte. Bu gibi kaygılardan dolayı bu ülkelerde yaz tatili yapmaktan vazgeçen aile ve kişilerin bir bölümü ya tamamen yaz tatili yapmaktan vazgeçmek zorunda kaldı ya da daha pahalı başka destinasyonlarda daha kısa tatil yapmak zorunda kaldı.

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!