31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
"Özgünlükleriyle Markalaşan Şehirler"
30.01.2017 09:18

Bu sene 21.’si gerçekleştirilen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT)'in 2. gününde "Özgünlükleriyle Markalaşan Şehirler" isimli bir panel düzenlendi. 

Atılım Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Birkan'ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelin konuşmacıları arasında ise Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kapman, Mengen Belediye Başkanı Tufan Bulut ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer yer aldı. 

Panelin açılışında konuşan Prof. Dr. İbrahim Birkan, "EMITT Fuarı kapsamında iki senedir paneller düzenlemekteyiz. Bunlar fuara ayrı bir boyut daha katıyor. Bugünkü ikinci panelimizde özgünlükleriyle öne çıkan şehirlerimizi konuşuyoruz. Örneğin Beypazarı, Seferihisar, Mengen ve Gaziantep Beypazarı evleriyle ve dokusuyla çok önem kazanan bir bölgemiz oldu. Ankara'nın bir kazası ama Ankara'nın en tanınmış turizm bölgelerinden birisi haline geldi. Seferihisar'da bir sakin şehir yaklaşımı var. Türkiye'nin ilk Slow City'si oldu. Alternatif turizm diyorlar ama biz bu lafı pek sevmeyiz. Çünkü çok sert bir kelime. Hem deniz, kum, güneş hem de diğer turizm çeşitlerini de öne çıkararak Türkiye'nin turizminin ne kadar geniş, çok yönlü ve zengin olduğunu anlatıyoruz." dedi.

Turizm ekonomisindeki son gelişmelere de değinen Prof. Dr. Birkan sözlerini şöyle noktaladı. "2017 Türkiye turizminin en zor yılı oldu. Biz geçen sene olabilecek bütün kötülükler başımıza geldi diyorduk. Meğer büyük konuşmuşuz, sonradan daha beter şeyler de başımıza geldi. Ama inşallah bu artık en son noktadır ve bundan sonra karşılaştığımız sıkıntıları yavaş yavaş izole ederek, eski noktamıza geleceğiz. Biz gelen turist sayısı itibariyle dünyadaki 6., turizm gelirleri itibariyle de 12. sıradaydık. Şimdi o noktaya tekrar gelmek ve daha yukarılara çıkmak için çalışacağız. Turizm sektörü Türkiye'de öncelikli bir sektörç Çünkü birçok sektöre imkan sağlayan, çarpan etkisi çok fazla olan bir sektör. Bu yüzden Türkiye'nin turizm sektörünü diğer sektörlere nazaran daha avantajlı ve rekabet avantajı olan bir sektör olarak tanıması ve bu sektörü daha fazla teşvik etmesi gerekir."

 

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!