31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
5 Milyon Rus Turist Hedefi Gerçekçi mi?
14.03.2017 20:12

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, MITT Moskova Fuarı kapsamında, Türk turizmcilerle bir araya geldi. Bakan Yardımcısı Yayman, Rusya'dan 5 milyon turist ağırlamayı hedeflediklerini belirterek, bu hedefe ulaşabilmek için yapılması gerekenler konusunda turizmcilerin görüşlerini aldı.

Toplantıda öne çıkan konuşmalar şöyle:

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı
“Bizim en güçlü ürünümüz Antalya ve bunu korumamız lazım. Eğer biz bu sene 5 milyon Rus turist ağırlayacaksak, mutlaka bunun 4 milyonunu Antalya ağırlamalı. Konaklama sektörü olarak biz fiyat anlamında zaten sınırdayız. Bu noktada beraber çalışmamız lazım. Fiyat-kalite dengesini korumalıyız. Bakanlık olarak sizin de bize biraz yardımcı olmanız lazım. Ben bu yıl Rusya pazarında 4 milyon sayısına ulaşacağımıza inanıyorum. Bunu yapacaksak beraber yapacağız.”

ATSO Başkanı Davut Çetin
“2017 yılında 2015 rakamlarını yakalarsak çok iyi olur diye düşünüyorum. Öte taraftan Rusların Antalya'ya dönüşü hızlı olacak. Çünkü gittikleri ülkelerde Türkiye'deki hizmeti bulamadılar. Tanıtımda sektöre daha fazla destek olunması gerekiyor. Türkiye’nin Rusya’da 5 milyon hedefine 1-2 yıl içinde ulaşacağını, sonra da 10 milyona çıkacağına inanıyorum. Buradaki tur operatörlerini el üstünde tutmak gerekiyor. Biz destek verirsek buradan istediğimiz kadar turist alırız.”

ATSO Başkan Yardımcısı Yusuf Hacısüleyman
“Ben 5 milyon hedefini çok gerçekçi bulmuyorum. Türkiye ile Rusya arasında 2015 yılında siyasi herhangi bir sorun yoktu. O yıl ağırladığımız turist sayısı 3.5 milyon civarındaydı. Bu sayıların üzerine çıkarak 5 milyon hedefine ulaşmak için yoğun çalışmalar yürütmemiz lazım. 5 milyon hedefine ulaşmak için neler yapılmalı diyorsak, şu anda gündemimizin başında tanıtım olmalı.” 

TÜROB Başkanı Timur Bayındır
“Önümüze koyduğumuz hedeflerin ulaşılabilir olması lazım. Bu şekilde yüksek hedef koyma yaklaşımı işi kökten çözmez. Türkiye bir şekilde bazı çatışmaların içinde ve bu nedenle Ruslar bu yıl da biraz çekimser kalabilir. Bu nedenle 5 milyon rakamını mantıklı bulmuyorum. Ben, 2015 rakamlarını yakalarsak başarılı bir yıl geçirmiş olacağımızı düşünüyorum.” 

Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Ahmet Temurci
“Rusya’daki tur operatörlerinin Türk olması bizim için büyük bir şans ve bu sayede reklam konusunda bir sorun yaşamıyoruz. Onlardan gelen talepleri her zaman karşılamaya çalışıyoruz. Burada sosyal medyada çok  güçlüyüz. Mayıs ayında TÜROFED ile bir tanıtım kampanyası başlatacağız. Artık destinasyon tanıtımına geçmemiz gerekiyor.”

Moskova Büyükelçiliği Kültür ve Turizm Müşaviri Alper Özkan
“Rusya’da turizm sektöründe başarılı olmamızın nedeni Türk tur operatörlerinin pazara hakim olması. Elbette, burada kamunun desteği de çok önemli. Mevcut durumda, siyasi kısıtlamalar kaldırıldı, ancak önemli bir problem devam ediyor. O da mülkiyet sorunu. Tanıtım konusunda elimizden geleni yapıyoruz ama söz konusu reklam olduğunda ‘yeterli’ diye bir kavram asla yoktur. Rusya'da Türkiye'nin rakibi yok. Rusya’da çok büyük potansiyel var ve daha da büyütebiliriz.”

Denizbank CEO’su Hakan Ateş
“Denizbank olarak TL-Ruble değişimi yapmaya başladık. Visa ve MasterCard işe anlaşarak tünelden direkt TL'ye çeviri yapıyoruz ve bu da insanların kaybını önlüyor. Burada taksit olanağı yok ama biz bunu hayata geçireceğiz. Uçak ve otel maliyetini sabitleyip taksitlendirme üzerinde çalışıyoruz. Bu sene Rus turistin Antalya'yı kurtaracağını umuyoruz.”
 
Rusya Büyükelçisi Hüseyin Diriöz
“Biz de büyükelçilik olarak turizm sektörüne her türlü desteği vermeye hazırız. Turizmde hedeflerimiz var bu hedeflere ulaşmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü. Birden bire değil ama belirli bir periyotta vizelerin kaldırılması bekleniyor.”

Turizmcilerin görüşlerini dinleyen Bakan Yardımcısı Yayman, “Rusya'da hedefimiz 5 milyon. Bunu siz turizmciler başaracaksınız. Devletin burada sadece hakem rolü var” diyerek toplantıyı sonlandırdı.(Kaynak: Turizm Güncel)

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!