31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Turizm Bakanı Avcı, GETOB Yönetim Kurulu Toplantısına Katıldı
13.04.2017 12:52

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (GETOB) Yönetim Kurulu Toplantısı’na katıldı. GETOB Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, gerçekleştirilen toplantıyı Tourism Today’e değerlendirdi.

Toplantıya başkanlık etti
Dün Marmaris’te turizm sektörünün temsilcileri ile buluşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, toplantının ardından GETOB’un Yönetim Kurulu Toplantısına başkanlık etti. Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Kudret Arslan, Müsteşar Yardımcısı Baki Alkaçar ve Muğla Valisi Amir Çiçek’in de katıldığı toplantıda GETOB Yönetim Kurulu Üyeleri Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya sektörün sorunlarını dile getirdi.
Bölge turizminin sorunlarını dikkatle dinleyen Bakan Avcı, bu sorunları göz ardı etmeyeceğini söyledi.

THY ve tarifeli seferler
Toplantı sonrasında Tourism Today’e açıklamalar yapan GETOB Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, “Bölge birliği toplantısına bir bakanın başkanlık etmesi çok önemli ve çok verimli oldu” dedi. GETOB Yönetim Kurulu Toplantısı’nda Bakan Nabi Avcı ile bölge ve ülke turizminin sorunlarını paylaştıklarını söyleyen GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu, “Toplantıda öncelikle ulaşım sorunlarını dile getirdik. Bilindiği üzere turizm sektörü için ulaşım çok önemli. Bölgemiz için ise daha da önemli. Ulaşımın olması için de uçak seferleri gerekiyor. Antalya için uçak konuşmaya gerek yok çünkü Antalya’ya yeterince uçak geliyor. Ancak Dalaman, Antalya kadar şanslı değil. Türkiye’nin THY gibi bir değeri bulunuyor. Devletimizin THY’yi ticari bir kuruluş olarak değerlendirmesi doğru değil. Turizm politikası olarak THY’nin Dalaman’a tarifeli seferler koyması gerekiyor” dedi.

“5 milyon İngiliz turist ağırlayabiliriz”
“Uçaklar bir bölgenin geleceğidir” diye konuşan Bülbüloğlu, “Bölgemize 1 milyon İngiliz turist geliyor. Bu rakam Manchester ve Liverpool’dan koyulacak tarifeli seferlerle ilerleyen yıllarda 5 milyon İngiliz turist sayısına ulaşabiliriz. Uçak her zaman katma değer sağlar. Uçağın olması sadece turizmi değil, bölgemizdeki farklı sektörlere de dinamik katacaktır. Türkiye’ye 50-60 milyon turist getirmeyi planlıyorsak turizmin devlet politikası haline gelmesi şart. Sonuç olarak turizmin Türkiye ekonomisine ve cari açığa katkısı ortada” şeklinde konuştu.

“Anadolu Jet’i iyi kullanmalıyız”
Bülent Bülbüloğlu açıklamalarına şöyle devam etti: “Sadece dış pazar için değil iç pazar için de uçaklar çok önemli. İç pazarda da Anadolu Jet’i iyi kullanmamız gerekiyor. Farklı illerden Dalaman’a uçak seferleri koyarsak; örneğin Trabzon’dan bölgemize 5 bin kişi geliyorsa uçak seferleriyle bu sayı 30 bine çıkabilir. Çünkü Trabzon’dan Marmaris’e gelecek olan bir kişi Trabzon’dan İstanbul’a oradan Dalaman’a ve Dalaman’dan da Marmaris’e ulaşması lazım. Bu durum hem maliyet arttırıyor hem de zaman kaybettiriyor. Bu yüzden insanlar bölgemize gelmekten çekiniyor.”

“Verimli bir toplantı oldu”
İlk defa bir Turizm Bakanının GETOB Yönetim Kurulu Toplantısı’na katıldığını dile getiren GETOB Başkanı Bülbüloğlu, “Çok verimli bir toplantı oldu. GETOB Yönetim Kurulu olarak Turizm Bakanımız Nabi Avcı’yı yönetim kurulu toplantımızda ağırlamaktan dolayı onur duyduk. Çok samimi bir ortamda sıkıntılarımızı ve çözüm yollarını konuştuk. Bakan Avcı’ya ve bürokratlarına uçak seferleri başta olmak üzere farklı sorunlarımızı anlattık. Bakanımız Nabi Avcı da sorunları göz ardı etmeyeceğini özellikle THY ile tarifeli seferler hakkında konuşacaklarını söyledi” diye konuştu.

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!