31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Rusya'dan Antalya'ya gelen turist sayısı 2015 rakamlarını aştı
10.07.2017 09:49

Turizmde geçen yıl kötü bir sezon geçiren Antalya’da, bu yıl haziranda gelen turist sayısının geçen seneye göre yüzde 100, altı aylık dönemde ise yüzde 52 arttığı bildirildi.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı yaptığı açıklamada; Haziran'da Rusya'dan gelen turist sayısının 2015 rakamlarını aştığını, Türkiye'de en iyi turizm sezonunun geçtiği 2014 rakamlarına da yaklaştığını söyledi.

Rusya pazarının hızla iyileşmesinde fiyatların uygun olmasının ve geçen yıl gelemeyen Rusların bu sezon ki ilgisinin etkili olduğuna işaret eden Yağcı, "Genel olarak sadece haziran ayında Ukrayna, Beyaz Rusya, Romanya, Moldova, İran, İsrail, Litvanya, Kosova, Ürdün ve Irak’tan gelen turist sayıları 2014’ü geçmiş durumda. Bunun yanı sıra, İngiltere, Kazakistan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Azerbaycan ve Sırbistan’dan 2016’ya kıyasla büyüme gerçekleşmiştir” diye konuştu.

Haziran'da Antalya’ya gelen turist sayısının geçen yıla göre yüzde 100 arttığına vurgu yapan Yağcı, “Ocak-haziran döneminde Antalya’ya gelen turist sayısında yüzde 52’lik artış var. 2016 gibi zor ve sıkıntılı olan bir yıldan sonra Antalya’nın iyileşmesi ve geri dönüşü hızlı oldu. Antalya tüm paydaşlarıyla krizlere karşı dayanıklı ve krizlerle mücadele kapasitesine sahip olduğunu kanıtladı” değerlendirmesinde bulundu.

“Çıkış yaptığımız bir yıl olacak”

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da Ocak - Haziran rakamlarının yüzleri güldürdüğünü dile getirdi. “Altı aylık rakamlar bizim geleceğe daha umutla bakmamızı sağlıyor. Antalya 10 milyon turist rakamına doğru gidiyor.” diyen Ayık şunları kaydetti: “Rus pazarı çok iyi gidiyor.  Rusya pazarı 2015 rakamlarının üzerine çıkacak. 2014 rakamlarını yakalamak en büyük çabamız. Kıyı bölgeleri genel anlamda geçen seneden çok iyi 2015 rakamlarını da önümüzdeki günlerde yakalayıp geçmiş olacağız. Bu sezona başlarken, 2017’de çıkışların başladığı bir yıl olması için çaba gösterdik. Bu rakamlar bunu doğrular nitelikte. Etkin bir şekilde çıkış yaptığımız bir yıl olacak.” (Gazetem.ru)

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!