31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Turizmci Avrupa pazarından umutlu
11.03.2016 09:26

Üye kuruluşlarının tamamıyla birlikte 50. ITB Berlin Fuarı'na katılan Etik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, tüm güçleriyle İzmir'in tanıtımına destek verdiklerini söyledi.

Dünyanın en büyük turizm fuarı olarak tanımlanan Uluslararası Turizm Borsası (ITB Berlin) bu yıl 50. kez kapılarını dünya turizmcilerine açtı. Almanya'nın Berlin kentinde 8-12 Mart 2016 tarihleri arasında düzenlenen fuara 185 ülkeden 10 binin üzerinde firma katılıyor. 160 bin metrekarelik alandaki 26 salondan oluşan fuarda Türkiye bu yıl da 3 bin 79 metrekarelik alanda tanıtım yapıyor. 50. ITB Berlin Fuarı’nın en iddialı ülkeleri arasında yer alan Türkiye, 393 katılımcıyla en kalabalık katılan ülke durumunda.

Tüm turizm bölgelerinin tanıtımına ağırlık verilen ve Avrupa pazarına sunulduğu fuara oteller, seyahat acentaları, tur operatörlerinin yanı sıra sektörün sivil toplum örgütleri de katılıyor. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) de üye kuruluşların temsilcileriyle birlikte fuarın katılımcıları arasında yer alıyor.

ETİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, Türkiye’nin böyle kritik bir döneminde, turizm borsasının kalbinin attığı, dünyanın en büyük turizm fuarlarından ITB Berlin’de tüm gücüyle İzmir’in tanıtımına destek verdiklerini anlattı. Türkiye’nin yurt dışındaki en önemli partnerlerinden birinin Almanya olması nedeniyle ITB Berlin Fuarı'nın çok önemli olduğunun altını çizen İşler, "Almanya, uluslararası ilişkilerde ve turizmde Türkiye’nin en önemli partneri olduğunu bu fuarda bir kez daha hissettirdi. Alman turistlerde de bir azalma bekliyoruz, ama en az azalmayı Alman pazarından bekliyoruz. Yüksek sezonda Ege ve İzmir'in Alman pazarından daha çok pay alacağına inanıyoruz. Bu iş sadece Alman pazarıyla kotarılamaz. İngiltere, Hollanda, Belçika, Fransa, Orta Avrupa pazarlarını göz önüne aldığımızda geçen yıla oranla rezervasyonlarımızda yüzde 50 düşüş var" dedi.

ITB Berlin'e ilişkin görüşlerini dile getiren Aqua Fantasy Resort Genel Müdürü ve ETİK Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Alay, "Tur operatörlerinin söylediği, ülkemizle ilgili en büyük problem güvenlik algısı. Bu biraz da medyanın güncel haberlerinden kaynaklanıyor. Onları bertaraf edebilirsek ve o döneme kadar da majör bir olay yaşamazsak turizm rayına oturur diye düşünüyoruz. Şu an önce güvenlik algısından dolayı sorun gözükse de Türkiye'ye ilgi sürüyor. Rezervasyonlar yavaş olmasına rağmen toparlanacak gibi duruyor. Rezervasyonlarda artış bekleniyor, ama şu anda herkes beklemede."

On yılı aşkın süredir ITB Berlin Fuarı'na düzenli olarak katıldığını belirten Casa De Playa Hotel & Walk In Hotel Genel Koordinatörü Özgür Ardil, bu yıl en sönük Berlin Fuarı'nı yaşadığını anlattı. Ardil, "Bunun sinyallerini fuara henüz iki ay kala almıştım. Toplam yedi randevumun dördü Sultanahmet olayı sonrası iptal oldu. Kalan randevularımda ve genel olarak yapmış olduğum görüşmelerde Türkiye'ye karşı çok olumsuz bir algı oluştuğunu, yapılan gezi, tatil ve eğlence programlarında yer vermemek için çaba sarfedildiğini üzülerek gözlemledim" dedi.

 

Turizm mevsimi beklentilerini anlatan ETİK Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Ardil, "Bu yaz Avrupalılar tur operatörleri ve acentaların paketleriyle veya bireysel olarak Türkiye'ye seyahat ederlerse, bunun başlıca nedeni tur operatörleriyle yaşanmış olumsuz olaylar öncesinde yapılmış garantili kontratlar veya Akdeniz çanağında daha ucuz alternatiflerin bulunamamış olmasıdır. Geçmiş yıllardaki yoğun ilgiyi ve memnuniyeti görebileceğimizi hiç zannetmiyorum. Resmi politikalarımız değişmedikçe ve olumlu yönde, hükümet nezdinde adımlar atılmadıkça çok uzun bir dönem, belki birkaç yıl bir iyiye gidiş beklememek gerek."

ITB Berlin katılımcılarından ETİK Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Belge, "Bir sıkıntıyla karşı karşıyayız. Kayıpsız bir yıl yaşamamız mümkün değil. Kayıp olacağı kesin" dedi. Belge, "Yüksek sezonda tur operatörlerine çok düşük fiyatlar veriliyor. Konaklamada back to back (art arda) rezervasyonlar çok önemli. Yani her şey dahil Temmuz, Ağustos ayına fiyat veriyoruz, ama adam ona bile gelmiyor. Yerli turist de back to back gelmiyor. Rezervasyonlarda fiyatları indirmemize rağmen, maalesef önümüze çıkan şu anda fiyat ve kalite rekabeti değil. Önümüze çıkan can güvenliği, imaj ve mülteci sorunu. Halihazırda bu fuarda da görülen en büyük sorunlardan biri bu" diye konuştu.

Kaynak: Kent Yaşam

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!