31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Avrupa Otel Sınıflandırma Sistemi'ndeki Son Gelişmeler Neler
02.03.2015 14:22

HOTREC himayesinde bulunan ortak Avrupa otel sınıflandırma sistemi Otel Yıldızlama Birliğinin (Hotelstars Union) son gelişmeleri 15.03.2016 tarihinde Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu üyelerinin bir araya geldiği bir kahvaltıda açıklandı.

HSU, halihazırda Avrupa’da 13 ülkenin ( Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Almanya, Macaristan, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Malta, Hollanda, İsveç, İsviçre) resmi otel sınıflandırma sistemi olup, 3 ülke (Belçika, Yunanistan, Lüksemburg) daha başvuru sürecinde bulunmakta, ve birkaçı da planlama evresinde yer almaktadır. ( Fransa ve İtalya gibi).

HSU 2009 yılında HOTREC himayesinde, Avrupa’da uyumlu ve mukayese edilebilir bir sınıflandırma sisteminin geliştirilmesi amacı ile kurulmuştur. 270 ortak kritere dayanan bu sistem; farklı yıldız kategorileri ile birlikte otel servisleri ve hizmetleri hususunda mukayese edilebilir öneriler sağlamaktadır. Önerilerin, profesyoneller tarafından yürütülen objektif değerlendirmesi, müşterilere çeşitli seyahat websayfaları tarafından sağlanan değerlendirmelerin olduğu yeni dünyada güvenilir ve ölçülebilir bir sistem sunmaktadır.

Avrupa Parlamentosu üyesi Isabella de Monte, Hotelstars Union’ın konaklama sektöründen gelen tabandan-tavana girişimlerin çok iyi bir örneği olduğunu belirtti ve tüm Avrupa’da gittikçe artan başvuruların, müşterilere, hem Avrupa’da hem de 3. Ülkelerden gelen ziyaretçilere konaklama tekliflerinin açık bir kıyaslamasını sağlamakta olduğunu belirterek, Avrupa Birliği’nin geri kalanında da tanıtımlar yaparak gelişmesini sağlamak gerektiğini söyledi.

Hotelstars Birliği Başkanı Janis Valodze, müşterileri kapsayan pazar ihtiyaçları ile uyum sağlayabilmek açısından değerlendirme kriterlerini düzenli olarak yenilediklerini belirti ve “Sistem; kültürel, coğrafi Pazar farklılıkları da hesaba katılarak tüm Avrupa ülkeleri için uygulanabilir ve yeni ülkelerin de katılabileceği şekilde tasarlandı” dedi.

Avrupa Komisyonu Büyüme Genel Müdürlüğü ‘nden Carlo Corazza ise Avrupa Komisyonu da Avrupa’daki bu ahenkli sınıflandırma sistemini tamamen desteklediklerini belirterek, “HSU aynı zamanda sürdürülen Avrupa turizminin rekabet edilebilirliğine katkı sağlamakta, bu nedenle biz de sektörü bu sistemin geliştirilebilmesi için teşvik etmekteyiz” dedi.

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!