31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Kuşadası'nda Nitelikli ve Rekabetçi Yataklara İhtiyaç Var
Kuşadası'nda Nitelikli Ve Rekabetçi Yataklara İhtiyaç Var
20.03.2016 11:00

Kuşadası'nın nitelikli ve rekabetçi yataklara ihtiyaç duyulduğunu söyleyen KODER Başkanı Tacettin Özden, "Bizim Antalya'ya benzer nitelikli tesislere ihtiyacımız var ama olabildiğince çok yatak ve odayı bir tesise yapalım anlayışına karşıyım" dedi.

TurizmdeBuSabah sitesinde yer alan habere göre; Almanya'da 50'incisi düzenlenen ITB Berlin Turizm Fuarı'nda bir araya geldiğimiz Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Derneği (KODER) Başkanı Tacettin Özden ile bu yıl Kuşadası'nda yapılacak olan DRV toplantısının destinasyon için önemini, 2016 sezonunu ve Kuşadası'ndaki yatak arzını mercek altına aldık.

DRV Genel Kurulu'nun böyle bir dönemde Kuşadası'nda yapılmasının önemine işaret eden Tacettin Özden, "Türkiye ile güvenlik kaygılı sorunların konuşulduğu bir dönemde en güzel cevabı DRV verdi. Üstelik Türkiye'de Alman vatandaşlarının öldüğü bir patlamanın ardından bu toplantının yapılması dünyada güvenlikle alakalı ne kadar sıkıntı varsa Türkiye'de de o kadar sıkıntı olduğu anlamına geliyor. 'Biz Alman seyahat acentaları olarak Türkiye'ye gider toplantımızı yaparız' şeklinde çok güzel bir mesaj verilmiş oldu" dedi.

"EGE'NİN TANITIMI İÇİN ÖNEMLİ"

DRV toplantısının Kuşadası'nın bilinirliği açısından da çok önemli olduğunun altını çizen Özden, "800 acentanın geliyor olması hem Efes Kongre Merkezi'ni hem de Kuşadası'nı ve Ege'yi tanıtmak açısından çok önemli. Hele böyle sıkıntılı bir dönemde Alman seyahat acentalarının Kuşadası'na gelecek olması, bunun duyulması ve bu konuda haberlerin yapılması bizim rezervasyonlarımıza olumlu yansıyacaktır" diye konuştu.

İŞLETME SIKINTILARININ AŞILACAĞINA İNANIYORUM

Efes Kongre Merkezi'nin henüz arzu edilen noktaya gelmediğini belirten Tacettin Özden, "Çok büyük bir yatırım. Türkiye'nin en güzel, sayılı kongre merkezlerinden bir tanesi. Bazı işletme sıkıntıları var ama onların da aşılacağına inanıyorum. Önümüzdeki yıllarda Kuşadası'na ve ekonomiye katkı sağlayacağını düşünüyoruz" şeklinde ifade etti.

"ANTALYA'NIN FİYAT İNDİRİMİ EGE'YE BASKI YAPIYOR"

Kuşadası'nın pazarlarında genel anlamda düşüş yaşandığını söyleyen Özden şöyle konuştu: "Kuşadası'nda Hollanda, Belçika, Almanya ve İngiltere pazarları öne çıkıyor. Bu pazarlarda sıkıntılar var. Bizim orada Rus pazarı çok etkili değil. Tabii Türkiye'de Rusya pazarı oluşan genel sıkıntı, promosyon ve fiyat indirimleri Kuşadası'na da yansıdı. Antalya'da yapılan fiyat indirimi Ege'ye de bir baskı oluşturuyor. Ancak önümüzdeki dönem toparlanacağını düşünüyorum.

"NİTELİKLİ YATAKLARA İHTİYAÇ VAR"

Kuşadası'nda belgeli yaklaşık 30 bin yatak var. İzmir Havalimanı'nın beslenmesi için nitelikli yatırımlara ihtiyacımız sürüyor. Altını çizerek söylüyorum. Türkiye'de bir yatak arzı fazlası var. Antalya bölgesinde çok ciddi bir fazla var. Bizim gibi bazı destinasyonlarda charter seferlerinin konulabilmesi için nitelikli ve rekabetçi yataklara ihtiyaç var. Kuşadası turizmle içiçe. Halk turizmin içinde. Oda kahvaltı da var her şey dahil de... Bizim orada Antalya'ya benzer nitelikli tesislere ihtiyacımız var ama bu olabildiğince çok yatak ve odayı bir tesise yapalım anlayışına karşıyım. Arazinin şekline göre mantıklı bir yatak sayısı olmalı ve turistlere ferah, geniş alanlar kalmalı."

Alman pazarında Kuşadası'na dönük rezervasyonlarda düşüş olduğunu söyleyen Özden, "Ancak henüz rezervasyon yapmayan bir kitle var. Bu tabii bir umut yaratmış durumda" dedi. Kruvaziyer turizminin esnaf için önemli olduğunu ifade eden Tacettin Özden, birçok esnafın kruvaziyer turizmi ile beslendiğini ve destinasyon için önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!