31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Turizm Tesisleri İşçi Alımına Başlıyor
04.04.2016 08:00

Yaz sezonunda 100 binlerce gence iş olanağı sağlayan turizm tesislerinde işçi alımı yakında başlıyor. Hazırlıklarını tamamlayan işletmeler en fazla servis ve kat hizmeti elemanı alacak.

Cari açığın cankurtaranlarından turizm sektörü, yeni sezona tüm hızıyla hazırlanırken 100 binlerce gence de ekmek kapısı olacak. SGK verilerine göre geçen yıl sigortalı çalışanların 930 bini aştığı turizm sektöründe önümüzdeki günlerde işe alımlar başlıyor. En fazla eleman ihtiyacı servis ve kat hizmetlerinde duyuluyor.

Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin yaklaşık 3’te 1’ini ağırlayan Antalya’da, sayısı bini geçen turistik tesisler ve yerel  yönetimler, turizm sezonu için hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyor. 

DAHA FAZLA İSRAİLLİ UMUDU 

Türkiye’nin “turizm başkenti” Antalya’da turistik tesisler, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimler, sezon dışında kalan ayları, gelecek yerli  ve yabancı konukları en iyi şartlarda ağırlamak için hazırlanarak geçirdi. Tesislerde kış ayları boyunca bakım ve onarım çalışmaları sürerken, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ise bu dönemi tanıtım çalışmalarıyla değerlendirdi. 

Turistik tesislerde yeni sezon hazırlıkları artık son aşamasına gelirken, Mayıs ayından itibaren havaların ısınmasıyla Antalya, dünyanın pek çok  ülkesinden turistleri misafir etmeye başlayacak. Ana pazar olan Avrupa dışında geçmiş yıllarda turist açısından “vasat”  olarak değerlendirilen İran ve İsrail’den turistlerin bu yıl sahillerde daha fazla görülmesi bekleniyor.

Genel anlamda umut vadeden bir yıl olmasa da hayatın devam ettiğini ve işletmelerin yeni sezona  hazırlandığını dile getiren Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, “Belki geçmiş yıllarda olduğu gibi çok kapsamlı bakım onarım işleri yapılmadı ama minimum maliyetlerle yapılan hazırlıklar devam ediyor. İşçi alımları önümüzdeki günlerde başlayacak. Türkiye genelinde önceki yıllarda yaz sezonunda otellerde yaklaşık 600 bin kişi istihdam ediliyordu. Bu sene ne olacak bilemiyorum” dedi.

HERKES CİN PAZARI DİYOR AMA YÜZMEYİ BİLMİYORLAR 

Kemer’deki Limak Limra Otelin Genel Müdür Yardımcısı Sadi Yıldırım, 1999 yılından sonra en zor sezonu bu yıl geçireceklerini düşündüklerini söyledi. Bazı kamu kurum ve kuruluşların Kemer’de kongre ve  seminerler düzenlemesinin sıkıntıları biraz giderdiğini ifade eden Yıldırım, “Önemli olan mayıs ve haziranı atlatmak. Kemer bölgesindeki oteller bu aylarda  yaklaşık yüzde 40 Rus turistlerle doluyordu. Bunu telafi etmenin yolu farklı pazarlar. Herkes ‘Çin pazarı’ diyor ama Çinliler denizi sevmiyor hatta birçoğu yüzme bilmiyor” dedi. Rus turist profilini Ukraynalılarla kapatmak istediklerini dile getiren Yıldırım, iç turizm pazarını hareketlendirmek için çalıştıklarını, konser bütçelerinin yüksek olduğunu anlattı. 

ÖYLE YA DA BÖYLE GELECEKLER 

YILDA 4 milyon turist ağırlayan Alanya’da oteller her an açılacakmış şekilde sezona hazır. Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Burhan Sili, 2016 sezonuna ilişkin çalışmalar kapsamında yurt dışı fuarlarında Alanya ismini ön plana çıkarmaya çalıştıklarını söyledi. HollandaFinlandiyaAlmanya, Ukrayna, İran fuarlarında stand açıldığını kaydeden Sili, “İzlenimimiz, Türkiye vazgeçilmez bir pazar niteliğinde. Öyle ya da böyle Türkiye’ye turist gelmeye devam edecek” dedi. Sili, Rusya pazarında ve Avrupa’da ön satışlarda gerileme olmasına rağmen son dakika satışlarıyla bunu kapatacakları inancını dile getirdi.

Kaynak: Gazetevatan 

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!