31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Sururi Çorabatır: “Oteller Sermayeden Zarar Etmeye Başladı”
06.04.2016 09:00

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Sururi Çorabatır, Türk turizminin son durumunu değerlendirdi. Çorabatır, “Oteller sermayeden zarar etmeye başladı” dedi.

Kriz döneminde dolulukları sağlamak için otelcilerin ciddi fiyat indirimleri yaptığını belirten Sururi Çorabatır, “Önceleri oteller olarak kardan zararlarımızı kapatıyorduk, ama şimdi sermayeden zarar etmeye başladık. Çünkü otelci olarak bizim üzerimizdeki yük gün geçtikçe artıyor. Önümüzdeki dönemlerde bu durum yatırımcılarımızı ürkütecektir. Bundan sonraki yatırımların hızında düşüşler olacağını tahmin ediyorum” dedi.

Çorabatır, sürekli havalimanı girişlerindeki eksilerden bahsedildiğini  ve gözden kaçırılan önemli bir noktanın olduğunu ifade etti. Çorabatır, “Türkiye, son 15 yılda her yıl yüzde 5 ile yüzde 10 arasında tek haneli ve çift haneli rakamlarda büyüdü. Aslında biz şimdiki rezervasyonları değerlendirerek sezon sonunda yüzde 20 oranında düşüşle sezonu kapatacağımızı söylüyoruz. Ama bu büyümeyi de göze alıp bu eksinin üzerine koyarsak sezon kapanışında eksi rakamlar daha fazla olacak. Ayrıca kişi başı gelir ve gecelemeler de düşüyor” dedi.

Kazançları ile değil çalıştırdığı eleman sayısıyla kendilerini tatmin eden bir sektör olduklarını söyleyen Çorabatır açıklamalarına şöyle devam etti: “Ne yazık ki bu sene sektörümüz işsizlik konusunda büyük bir problemle karşı karşıya kalacak. Bu konuda yatırımcılar olarak,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan ve özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan destek istiyoruz. Birinci destek paketi açıklandı. İkinci pakette turizm çalışanlarıyla ilgili destek verici çalışma bekliyoruz.”

Çocuklu tatilcilere de dikkat çeken Çorabatır, “Çocuklu aileler şuan, Fransa’daki, Brüksel’deki ve ülkemizdeki patlamalardan dolayı korku içindeler. Bu kesim rezervasyon yapmıyor ve beklemede. Geçen senelerdeki araştırmalarıma göre; Antalya’ya 12 milyon turist geliyorsa, bunların yaklaşık 3 milyonunu çocuklar oluşturuyordu. Her şey dahil ve aile konsepti oteller,  turistlerin Antalya’yı tercih etmelerinde önemli rol oynuyor. Fethiye, Marmaris ve Bodrum aynı koşullardan dolayı tercih edilen bölgeler arasında yer alıyor. Aile konseptini rakip destinasyonlara göre çok iyi kullanabilen  bir turizm ülkesiyiz. Bu özelliğimizi kaybetmemeliyiz” diye konuştu.

Kaynak: TourismToday

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!