31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Sektör Krize Çare Arıyor
08.04.2016 11:00

Yurtdışından gelen turist sayısındaki azalmanın ardından yaşanan kaybı telafi etmek isteyen turizmciler, çareyi özel sektör ve kamuda arıyor.

Ülke turizminin gözde turistleri olan Rus, Alman, İngiliz ve Avrupalı turistlerin yerini memurlar ve özel sektör çalışanları alacak. Sektör temsilcileri, sayıları yaklaşık 3,5 milyonu bulan kamu personeli ve özel sektör çalışanlarının tatil maliyetlerinin bir kısmını devletle paylaşmak için rapor hazırladı. Proje kabul edilirse, tüm kamu çalışanları ve ailelerine oteller ile tur paketlerinde erken rezervasyon indirimine ilaveten yüzde 30 daha kamu indirimi sağlanacak. Önerinin iç pazarda ciddi bir hareketlilik sağlayacağı ve zor durumda olan sektörü rahatlatacağı öngörülüyor.

MEMUR VE ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARINI KAPSIYOR

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunulan projenin sadece memurlarla sınırlı olmadığını, özel sektör çalışanlarını da kapsadığını belirtti. Projenin detayları hakkında bilgi veren İşler, “İki tane projemiz var. Bunların biri memurlar diğeri özel sektör çalışanları için. Diyelim bin 500 liralık bir tatil bütçesi var. Devlet, memurlara turizm tatil çeki veriyor; bu çeki otele getirip verdiklerinde 500 lira sektör indirimi uygulanacak. Devlet, kalan 1000 lirayı isteyenlere 12 aya kadar taksit imkanı şeklinde memur maaşından keserek, isteyenlere bankalardan tatil kredisi vererek telafi etmiş olacak. Otel işletmecileri buradan yüzde 30’a yakın bir iskonto yapmış olacak. Erken rezervasyon olursa iskonto oranı biraz daha artırılıyor. Bir de özel sektörle ilgili teklif götürdük. Diyelim bin 500 liralık bir harcama var; bunun üçte birini otelci yine iskonto olarak uygulayacak. Geri kalan bin liranın, 500 lirasını işveren karşılayacak ve çalışanının tatil masrafını gider şeklinde yazabilecek. Kalanını ise çalışanın kendisi karşılayacak. Yani özel sektörde işveren 500 lirayı hediye gibi verecek ve gider şeklinde yazarak vergiden düşülecek. Memurlarla ilgili olan öneriye Kültür ve Turizm Bakanımız Mahir Ünal sıcak bakıyor” dedi.

İÇ PAZARDAKİ PAYI YÜZDE 25’E ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ

Rusya ve Avrupa’dan gelen turist sayısındaki azalmaya karşı iç dinamiklerle çözüm üretmeye çalıştıkları belirten İşler, “Krizlere karşı dirençli olmak için Türkiye’nin iç pazardan aldığı payı yüzde 15 seviyesinden yüzde 25’e çıkarmak için uğraşıyoruz. Avrupa’da, iç pazarın hakimiyeti yüzde 25’tir. Biz de yüzde 15. Şu anki kriz ortamında böyle bir çözüm bulmaya çalışıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanımız Mahir Ünal ile birlikte yapılan istişareler sonucunda sosyal alanlarda mutabakat sağlanmıştır. Projenin yönetmelikler gereği resmileşmesi için bakanlık bünyesinde çalışmalar devam etmektedir. Özel sektörde çalışanların bir aylık yıllık izni var. Bu izinler genelde temmuz ağustos aylarına denk geliyor. Ama biz haziran ve eylül aylarında cazip fiyatlar vererek bu verilen kredileri ve çekleri duruma göre elverişli bir duruma getirmeye çalışıyoruz. Temmuz ayında gelip bin 500 liraya bir hafta tatil yapacağına elindeki çekle yarısını haziranda diğer yarısını da eylülde yapmak üzere iki kere tatile çıkma şansını yakalayabilirler” ifadelerini kullandı.

SEKTÖR KRİZE ÇARE ARIYOR

İşler, bu yıl turizm sektöründe 4- 4,5 milyon kişi kayıp beklentisinin yanı sıra toplamda 10 milyar dolar veya daha üstü bir kayıptan söz edilebileceğini söyledi. İşler, "Sezonu açtık ama normalde turizm haftası geldiğinde turist kafilelerini de karşılıyorduk. Bu karşılama sezonun da açılışı oluyordu. Ege Bölgesi, mart ayı verilerini eksi 8 ile kapattı. Sezon içerisinde turist sayısının artmasını umuyoruz.  Yılsonu itibariyle Ege’de yüzde 25'lere varan bir eksilme görünüyor şu anda. Geçen yıla göre rezervasyon oranları şu an eksi 43’te görünüyor. İleriki aylarda biraz toparlayacak gibi görünüyor. Eğer herhangi bir terör olayı yaşanmaz ise bu seviyede gidersek. Eksi 25 seviyelerinde, Türkiye genelinde de 10 milyara yakın bir kayıp görünüyor. Yüzde 30-35 seviyelerinde bir eksilme bekliyoruz" dedi.

500 BİNE YAKIN KİŞİ İŞSİZ KALABİLİR

Turist sayısındaki azalma nedeniyle turizmcilerin bütçelerini yüzde 50 düşürdüğüne dikkat çeken İşler, istihdamla ilgili adım atılmazsa yılsonuna doğru 500 bin kişinin işsiz kalabileceğini belirtti. İşler, “Düşen turist sayısına göre bütçelerimizi yüzde 50 düşürdük. Geçen sene 100 bin kazanırken bu sene 50 bin kazanacağız diyoruz. 3-4 tane oteli olanlar sadece 1 otelini açtı ve diğer otelleri kapalı kaldı. Bütçeler de düşünce doğal olarak bu istihdama yansıyacak ve işçi çıkarılacak. Olmayan bir otelde işçi alınıp tutulması mümkün değil. Bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve Çalışma Bakanlığı’na bir öneride bulunmuştuk. Devlete öneride bulunarak dedik ki: İşten çıkarılanlar işsizlik rakamlarını yükseltecek ve istihdam oranını düşürecek dolayısıyla işçileri çıkarmayalım ama bu işçilerin SGK primlerini bizden almayın. Biz maaş ödemeye devam edelim. Ama turizm acil eylem planında maalesef istihdamla ilgili herhangi iyileştirici madde geçmedi. O yüzden yılsonu itibariyle 500 bine yakın işçinin turizmde işten çıkarılacağı görünüyor. Bu da ciddi bir sosyal olaydır” şeklinde açıklama yaptı.

KAYNAK: iLK SES GAZETESİ/ ÇAĞLA GENİŞ

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!