31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Turizmcilerin Gözü İstihdam Paketinde
08.04.2016 15:00

Turizm sektörünün toplamı 17 milyar lirayı bulan kredi borçlarının yapılandırılmasına ilişkin BDKK kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Rusya krizi ve terör saldırıları nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan turizm sektörü, bu kararla nefes aldı.

Rusya ve Suriye krizleri yanı sıra terör olaylarından da olumsuz etkilenen ve önemli ölçüde rezervasyon iptallerinin yaşandığı turizm sektörünün, bankalara olan kredi borçlarının yeniden yapılandırılmasına imkan sağlayan düzenleme yapıldı. Sektör yetkilileri bir kriz dönemiyle birlikte yaptıkları açıklamalarda, Türk turizminin ayakta kalabilmesi için İstanbul Yaklaşımı'na benzer bir şekilde Antalya Yaklaşımı'nın hayata geçirilmesi yönünde taleplerini dile getirmişlerdi. Kredi borçlarının yapılandırılmasıyla bir nebze rahatlayan turizmciler şimdi ise turizm eylem planında yer alan istihdam paketini bekliyor. Turizmcilerin bankalara olan kredi borcu yaklaşık 17 milyar dolar.

BDDK, dünkü Resmi Gazete'de yayınlanan kararı ile Bankalarca Kredilerin ve Diğer Alacakların Niteliklerinin Belirlenmesi ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında yönetmeliğe bir madde ekledi. Yönetmeliğe eklenen geçici 9'uncu madde ile turizm sektörüne kullandırılan ikinci grupta yer alan(bankaların daha fazla karşılık ayırmak zorunda olduğu) kredilerin yüzde 10'unun geri ödenmesi şartıyla birinci grup krediler kapsamında yeniden sınıflandırılabilmesine imkan sağladı. Yine ikinci grupta yer alıp da ikinci kez yeni sözleşme koşullarına bağlanan krediler ise yüzde 15 ödenmesi şartıyla birinci grup krediler arasında sınıflandırılabilecek.

Ayrıca turizm sektörüne ilişkin krediler ve diğer alacaklar dışında 3-4 ve 5'inci grupta sınıflandırılan krediler veya diğer alacakların bulunması halinde, bu krediler de aynı grupta sınıflandırılacak. Bu kredilere ilişkin bankaya ödeme yükümlülüğünün yerine getirilmemesinin geçici likidite sıkıntısından kaynaklanması halinde, borçluya likidite gücü kazandırmak için, yeni kredi kullandırılması olur, faiz dahil borçlar üç defaya kadar yeniden yapılandırılabilecek. Son 4 yıldır benzer imkanlardan yararlanan denizcilik sektörü için 31 Aralık 2015 olarak belirlenen, bunlardan yararlanma süresi aynı BDDK kararıyla 31 Aralık 2016 sonuna kadar uzatıldı.

SİCİLİ EN TEMİZ SEKTÖR TURİZM 

BDDK'nın düzenlemesini değerlendiren sektör temsilcileri yeni destekten memnun. Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, bu düzenleme için BDDK ile beraber çalıştıklarını belirtirken, düzenlemenin sektöre önemli katkıları olacağını söyledi. Kredi ödemelerinde sicili en temiz sektörün turizm olduğunu söyleyen Osman Ayık, "Düzenlemenin ardından bankalar her firmanın durumunu özel olarak değerlendirip bir plan hazırlayacak. Çünkü her firmanın durumu farklı. Bundan sonra istihdam ile ilgili destek paketini de bekliyoruz. Aynı zamanda genel maliyetlerde de, yani emlak vergisi ve emlak vergisinde ve maktu tarzda genel maliyetlerde de bir destek bekliyoruz. Hatta şahsi fikrim ÖTV'de de bir kolaylık gerektiği yönünde" diye konuştu.

PERSONEL ALIMINDA SIKINTI YAŞANIYOR

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman da kararın sektöre olumlu katkı yapacağını ifade etti. Bu düzenlemeyle özellikle bankaların turizmcilerle ilgili kararları düzenlerken ellerini rahatlatacağını söyleyen Yusuf Hacısüleyman, şöyle konuştu: "Türkiye genelinde sektörün bankalara kredi borcu 17 milyar dolar civarında. Bu yıl ödemesi gereken miktar ise 2,5 milyar dolar. Şimdi bankalar bu yılki ödemeye ilişkin bir yapılandırma yapacak. Ancak bu problemin çözümü 2-3 yılı bulabilir. O yüzden bankalardan 17 milyar doların tamamına ilişkin bir yeniden düzenleme bekliyoruz. Sektörün takipteki kredi oranı yüzde 1,3 civarında. Bu zamana kadar bankalar karşısında hep sağlamdık zaten." Yusuf Hacısüleyman, istihdam paketinin de bir an önce çıkması gerektiğini savunarak, "Sezon açıldı, ancak personel alımlarında sıkıntı var. Bazı iyileştirmeler şart. Doalyısıyla yeni destek gelirse sektör istihdamına kesinlikle katkı sağlayacak" dedi.

70 BİN KİŞİ İŞSİZ KALABİLİR 

Turizm Yatırımcıları Derneği eski Başkanı Turgut Gür ise yapılandırma desteğini 'ayağı kayıp denize düşene yapılan ilkyardım müdahalesine' benzetti. Bu 'ilkyardımın' da turizmciye nefes aldıracağını söyleyen Turgut Gür, "Bu kriz turizmciden kaynaklanmıyor, hem Rusya krizi hem terör olayları buna neden oldu. Bu desteklerin etkisini önümüzdeki aylarda göreceğiz. Kararların hem talepçisi hem de takipçisiyiz. Çünkü 70 bin kişinin işsiz kalması söz konusu. Turizmciler bu yıl karın değil, iflas etmemenin peşinde" dedi. Turgut Gür, ayrıca devlete ödenen ecrimisil ve irtifak ödemelerinde de bir destek beklediklerini sözlerine ekledi.

KAYNAK: DÜNYA GAZETESİ 

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!