31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Ayık; " Beklediğimiz rakamlara ulaşamadık"
11.04.2016 11:00

TÜROFED Başkanı Ayık, turizmdeki düşüşün devam etmesi halinde daha büyük sıkıntıların yaşanabileceği sinyalini vererek, “Nisan geldi ama beklediğimiz rakamı hala yakalayamadık” dedi

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Türkiye’nin komşu ülkelerinde yaşanan sorunlar, patlayan bombalar, Rusya ile yaşanan uçak krizi ve yurtdışında Türkiye’nin güvensiz bir ülke olduğu algısının yaratılmaya çalışılmasının turizm rakamlarına yansıdığını söyledi. Ayık, Turizmdeki düşüş trendinin böyle devam etmesi halinde yüksek sezonda daha büyük sıkıntılar yaşanabileceğini vurgulayarak, “Sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz” dedi.

EXPO KATKI SAĞLAYACAK 

Giden turistin geri döndürülmemesi halinde bu rakamların daha da düşeceğini bildiren Osman Ayık, “Nisan ayı geldi havalar ısınmaya başladı. Beklediğimiz rakamı hala yakalayamadık. Sezon böyle de geçebilir. Türkiye’nin ilk EXPO’su olma özelliği taşıyan ve 23 Nisan’da kapılarını açmaya hazırlanan EXPO 2016 Antalya’nın ise mutlaka bir katkısı olacaktır turizmin canlanmasına. Ancak ne kadar oranda bir katkı sağlayacak onu kestirmek erken hangi yarayı saracak onu da kestirmek çok zor. Şu anda hükümetimiz de yapılması gereken ne varsa yapıyor. Bundan sonrası dünyanın gündeminde var olan ve insanların seyahat özgürlüğünü kısıtlayan bir takım durumların bir an önce düzelmesidir. süreci pozitife çevirmeliyiz. Ancak şu ana kadar başarılı olamadık. Yüksek sezon başlamadan önce bazı şeyleri değiştirmeliyiz” diye konuştu.  

UMUDUMUZU KAYBETMEK İSTEMİYORUZ 

‘Son yılların en sıkıntılı dönemini yaşıyoruz’ diyen Osman Ayık, “Durum çok sıkıntılı. Bu durum gelen turist sayıları dahil olmak üzere tüm kesimlere yansıması da olağan. Açıklanan istatistiklere bakıldığı zaman turist sayısında ilk üç aylık rakamlarında yüzde 18 gibi bir gerilemeden bahsediliyor. Bu günlerde beklenen oranda turist akışı yok. Önümüzdeki aylarda da durum böyle devam edebilir. Bu sadece Türkiye’den kaynaklanan bu şey değil, dünyadaki terör olaylarının da çok büyük etkisi oldu turizmin düşmesinde. Dileğimiz önümüzdeki günlerde son dakika turizm satışlarıyla talep geri döner. Sezona yavaş yavaş girmeye başladık. Acil olarak yapılması gereken bir takım hamleler var. Eski canlılığı getirmek için  istihdamın üzerindeki yüklerle ilgili bizim taleplerimiz vardı. Bunların acilen değerlendirilmesi lazım. Maliyet arttırıcı unsurlar emlak, eğlence vergisi gibi işletilmelerin üzerinde yük ola konular var buraların bir an önce düzenlenmesi lazım. Ne olursa olsun umudumuzu kaybetmek istemiyoruz” dedi.

KAYNAK: AKDENİZ MANŞET 

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!