31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Türk Otellerinden Almanya Çıkarması
11.04.2016 15:00

Türk turizminin en önemli pazarı olarak gösterilen Almanya’nın Hamburg kentinde TSS Group’un etkinliklerine katılan Türk otelleri organizasyonun ikinci günü 750 Alman seyahat acentası ile buluştu.

Almanya’da 2 bin 214 seyahat acentasını çatısı altında toplayan Bağımsız Seyahat Acentaları Örgütü’nün (TSS Group) Almanya’nın Hamburg kentinde gerçekleştirdiği yıldönümü etkinliklerine katılan Türk otelleri Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da desteklediği organizasyonun ikinci günü yaklaşık 750 Alman seyahat acentası ile bir araya geldi. İki gün boyunca Türk otel yetkilileri ile birebir görüşme imkanı bulan Alman acentalarının Türk otellerine ilgisi ise dikkat çekiciydi.

TSS Group yıldönümü ve kongresinin ikinci günü Hamburg Üniversitesi’nde gerçekleştirilen kongre ile başladı. Kongreye TÜROFED Başkanı Osman Ayık, TÜROFED Başkan Yardımcıları Sururi Çorabatır ve Bülent Bülbüloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı İbrahim Evrim, AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman, ALTİD Başkanı Burhan Sili, TÜROFED Koordinatörü Necip Boz, KETAV Başkanı Volkan Yorulmaz ve Türkiye’den gelen otel temsilcileri katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan TSS Group Başkanı Manuel Molina, Türkiye’nin turizm sektöründeki önemine dikkat çekerek, Türkçe olarak “Türkiyesiz turizm olmaz” dedi. Kongrede Alman seyahat acentalarına seslenen Osman Ayık da Almanya ve Alman seyahat acentalarının önemine vurgu yaparak Türk otelleri olarak TSS Group ve seyahat acentaları ile her türlü işbirliğine hazır olduklarını söyledi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı İbrahim Evrim ise yaptığı konuşmasında Türkiye’ye ve turizme destek veren TSS Group’un 23. yılını kutladı. TSS Group Başkanı Molina konuşmaların sonunda Kardeş Okul Projesi çerçevesinde Antalya’da bir okula hediye edeceği multimedya kütüphanesi ile ilgili olarak hazırlanan sertifikayı Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı İbrahim Evrim’e sundu.

Kongrenin ardından Türkiye’den gelen 18 otel ve otel grubu ile bir havayolu şirketi gerçekleştirilen workshop ile 750 seyahat acentası, tur operatörü, havayolu şirketleri, devlet temsilcileri ve STK’lar ile bir araya geldi. Türk otel yetkilileri, Alman seyahat acentaları ile birebir görüşme imkanı bulduğu organizasyonda misafirlerine Türk yemekleri ikram etti. Öğlen başlayan etkinlik akşam saatlerine kadar devam etti. 

TSS etkinliğine katılan turizmcilerimizin görüşleri ise şöyle:

TÜROFED Başkanı Osman Ayık: “TSS Group’un Almanya-Hamburg’taki 2 günlük organizasyonu ile yaklaşık 750 Alman seyahat acentasıyla bir araya geldik. Otellerimiz ile birlikte yoğun ve etkili görüşmelerde bulunduk. Türk turizminin zorlu bir süreçten geçtiği şu günlerde böyle bir organizasyonda bulunmak bizleri mutlu etti. Düzenlenen workshoplarda Alman seyahat acentalarının yetkilileri ile birebir görüşmeler yaparak kendimizi ifade ettik. Alman turizmcilerden gördüğümüz ilgi Almanya pazarı için bize moral verdi. Bu tür workshopların Türkiye turizmi için daha etkili olduğunu düşünüyorum. Hepimizin bildiği gibi TSS Group ve bu grup çatısı altında toplanan reise bürolar, Türkiye ve Türk turizmi için büyük bir öneme sahiptir. Birlikte yapacağımız çalışmalar böylelikle turizme de ivme kazandıracaktır.”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman: “Organizasyonun özellikle şu dönemde Türkiye turizmine çok önemli bir imaj katkısı olduğunu düşünüyorum. Özellikle seyahat acentalarının Türkiye’yi destekleyici tavırlarını ve  yalnız bırakmamak üzerine bir duygu içinde olduğunu görmüş olduk. Ayrıca kongrede Alman Seyahat Acentaları Birliği başkanının yaptığı konuşmada; şu dönemde Türkiye’yi yalnız bırakmamanın bir görev değil sorumluluk olduğunu dile getirmesi bence en önemli mesajdı. Bundan dolayı TSS Group’un yaptığı organizasyonu Antalyalı otelciler olarak kutluyoruz. Bu tip organizasyonlar, profesyonellerle birebir görüşme imkanı sağladığı için bildiğimiz fuarlardan daha etkili oluyor. Diğer fuarlarda tüketiciler de olduğu için farklı iki mecra karışıyor. Bu tip workshopların daha verimli olduğunu düşünüyorum.”

TÜROFED Başkan Yardımcısı Sururi Çorabatır: “TSS’nin yaptığı bu organizasyonun ikincisine katıldım. Biz yıllardan beri fuarlara gidiyoruz. Aslında artık yeni gelişen trendde ekmek aslanın ağzında. Artık müşterilerin ayağına gitmemiz gerekiyor. Bu tür etkinlikler ve workshoplar aslında hem artmalı hem biz turizmciler hem STK’lar hem de Kültür ve Turizm Bakanlığımız bundan en iyi şekilde yararlanmalı. Dünyanın gelişmeler ışığında satış ve pazarlama şeklini de sadece biz turizmciler değil resmi kurumlar da değiştirmeli. TSS gibi farklı büyük acenta grupları var onlarla da bir arada olup onları desteklememiz lazım. Bu acentaları bizim satış ve resepsiyon görevlimiz gibi görmeliyiz ve onları devamlı desteklemeliyiz. Türkiye’nin bilindiği gibi belli bir imaj kaybı var. TSS kongresinde yapılan konuşmaları dinledim TSS Başkanı Molina: ‘Türkiyesiz turizm olmaz’ diyerek önemli bir mesaj verdi. Bu beni çok sevindirdi. Bu organizasyon için TSS group’a ve TSS Türkiye’ye çok teşekkür ediyoruz. Bu tür çalışmaların daha da arttırılması gerekiyor. Bakanlık da bu organizasyona katkıda bulundu onlara da teşekkür ediyoruz.”

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu: TSS Group’un organizasyonuna geçen sene katılmıştık. İkincisine katıldığımız bu workshop çok verimli geçti. Hem Türkiye hem de Güney Ege adına verimli geçti. İçinde bulunduğumuz sıkıntı workshopta da konuşuldu. Ordan şu sonucu çıkarabiliyoruz: TSS Group’un Başkanı Molina’nın da dediği gibi ‘sisli havada trafiğe çıkıyoruz.’ Önemli bir mesajdı bu. Bunu Türkiye’deki camiamız da idrak etmeli. Hava sisli olduğu zaman evimizde oturmuyoruz ve trafiğe çıkıyoruz. Şu an Türkiye’nin üzerinde bir sis bulutu var. Biz turizmi önemsemeliyiz ve bu tür etkinliklere katılmalıyız. TSS’nin organizasyonu bence fuarlardan daha önemli. Keşke Almanya’nın her şehrinde böyle organizasyonlar olsa konaklama sektörünü ayaklandırıp buralara gelebiliriz. TSS Türkiye de bizim önümüzü açtı. Bu tür organizasyonlar artmalı. Bu tür workshoplarda fuardan daha verimli çalışabiliyoruz. Bu organizasyonu 2017 adına değerlendirmek lazım. Çünkü 2016’da sis bulutunu dağıtmak zor olacak. 2017 için bugünden çalışmaya başlamamız lazım. Bu konuda Bakanlığın da fuardan çok workshopların etkili olduğunu anlamalı.”

TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Burhan Sili: “Bu tür workshoplar direkt etki eden çalışmalardır. Bu işi satacak olan ile ürünün bir araya gelmesi olumlu sonuçlar ortaya doğurur. Bu anlamda yapılan diğer çalışmalar, tüketici fuarları gibi onlar da özellikle reise bürolarla yani satış yapacak birimlerle buluştuğu organizasyonlar son derece efektif. TSS’nin yaptığı bu çalışma en ince ayrıntısına kadar mükemmel bir organizasyondu. Başından sonuna kadar en ince ayrıntılar düşünülmüş. Böyle bir organizasyona katıldığımız için mutluyuz. Bu tür çalışmaların artması gerekiyor. Daha sık ve her ülkede yapılmalı. Bize potansiyel turist gönderen bütün ülkelerde yapılmalı. Turizm insan ilişkileri üzerine kuruludur. Ortak menfaatleri olan, aynı işi yapan insanların bir araya gelmesi işin gelişimi anlamında çok olumlu sonuçlar ortaya çıkaracaktır.” 

KAYNAK: TOURİSM TODAY 

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!