31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Turizmde Yaşanan Kriz Karadeniz’i Etkilemedi
14.04.2016 11:00

KATİD Başkanı Murat Toktaş, istihdama 'sınırlı ve bölgesel' desteğin Karadeniz Bölgesi için bir yararının olmadığını belirtirken, "Karadeniz Bölgesi, turizmde yaşanan krizden de çok fazla etkilenmedi" dedi

Rusya ile uçak krizi ve terör olaylarının zora soktuğu turizm sektörünün bir süredir beklettiği, 'istihdama destek' paketi Karadenizli turizmcileri etkilemedi. Belirli bir bölgeyle ve üç ayla sınırlı olan paketle İlgili görüşlerini açıklayan Karadeniz Turizm İşletmeleri Demeği (KATİD) Başkanı Murat Toklaş, "Paket Karadeniz'deki turizmcileri kapsamıyor ancak Türkiye turizmine bu sıkıntılı dönemde biraz daha merhem olacak boyutta” dedi.

TURİZMİ RAHATLATIR

Paketin Karadeniz Bölgesi'ndeki turizmcilere yansıyan bir yönünün olmadığını dile getiren KATİD Başkanı Toktaş,  "Daha çok Ege ve Akdeniz'deki Bölgesi'ni ilgilendiren destekler var. Bu paket biraz da olsa bu bölgelerdeki turizmcilere nefes aldırır bir pozisyonda” diye konuştu.

KRİZ BİZİ ETKİLEMEDİ

Turizmde esasen Karadeniz Bölgesinde Türkiye genelindeki kadar bir sıkıntı olmadığını da vurgulayan Murat Toktaş, “Türkiye genelinde rezervasyonlarda özellikle Avrupa ülkelerinden yüzde 50’lere varan düşüş var. Ama Karadeniz bölge­mizde ise geçen seneden çok farklı değil. Açıkçası bu da bizi keyi­flendiriyor”  diye konuştu.

AVRUPA İLE DEĞİL ORTADOĞU İLE ÇALIŞIYORUZ

Karadeniz Bölgesinin krizden etkilenmemesinin  en önemli ne­deninin Avrupa bağlantılı yurtdışı rezervasyonlarıyla çalışılmaması olduğunu dile getiren Toktaş,  Ka­radeniz Bölgesi'ndeki turizmcilerin daha çok Ortadoğu ve iç turizm bağlantılı çalıştığına dikkati çekti. O yüzden turizmdeki krizi çok hafif hissettiklerini dile getiren Toktaş, “Ortadoğu pazarının ve yurt iç pazarının etkilenmeyişi nedeniyle bizi çok büyük çapta vurmadı. Yerli turist ve Ortadoğu pazarı ile çalışıyor olmamızdan olayı çok sıkıntı yaşamadık" diye konuştu.

KENDİMİZİ TANITMAMIZ LAZIM

Bu yıl yine Karadeniz Bölgesi'nde Ortadoğu hareketliliğinin sürmesini beklediklerini ifade eden Toktaş, “Özelikle Doğu Karadeniz Bölgesi yoğun ilgi görüyor. Orta Karadeniz ve Samsun’un da bu pazardan pay ekle edebilmesi için çalışmalarımız sürüyor. Ancak bu bizim turizmciler olarak tek başımıza yapabileceğimiz bir konu değil. Samsun olarak bizim kendimizi pazarlamaya ihtiyacımız var. Bunun için de ciddi bir kamu desteğine ihtiyacımız var. Büyükşehir Belediyesi. Samsun Valiliği, il Kültür ve Turizm Müdürlüklerinin ayıracakları tanıtım bütçesiyle çok daha iyi sonuçlar elde ede biliriz. Zaten şu anda da Suudi Arabistan'daki Riyad Fuarında Samsun olarak stant açtık. Bu fuarların geri dönüşümünün olacağına inanıyorum”  diye konuştu.

KAYNAK: GÜLSÜM ATİK/  GAZETE GERÇEK

 

 

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!