31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Ayık; “Desteklerin Etkisini Mutlaka Göreceğiz”
19.04.2016 12:00

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, sezonun açılmasıyla birlikte otellerin durumu, sektöre dönük desteklerin etkileri ve Rusya pazarına dair değerlendirmelerde bulundu. Desteklerin geç kalınmış olsa da sektöre fayda sağlayacağını ifade eden Ayık, ''Bu yıl olmasa da, desteklerin etkisini 2017-18'de mutlaka görürüz'' şeklinde konuştu.

Sezonun yavaş yavaş başladığı bugünlerde, otellerin durumunu, Hükümet tarafından açıklanan destekleri ve Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın ‘Rusya’dan 2.5 milyon turist gelecek’ şeklindeki açıklamalarını TÜROFED Başkanı Osman Ayık’a sorduk.

 ‘’TALEPTE GERİ DÖNÜŞ OLMAZSA, CİDDİ SAYIDA TESİS AÇILAMAYACAK’’

 Kış aylarında kıyı bölgelerdeki tesislerin yüzde 70’e yakınının kapalı olduğunu söyleyen Ayık, rezervasyonların durumuna göre değerlendirmelerini yapan tesislerin birer birer kapılarını açmaya başladığını ifade etti. Bazı tesislerin açılışını nisan sonu-mayıs başına ertelediğini ifade eden Ayık, ‘’Önümüzdeki dönemlerde talepte bir geri dönüş olur ve rezervasyon akışı artarsa umuyoruz ki diğer tesisler de peyderpey açılmaya başlayacaktır. Oran vermek şu noktada doğru değil, ancak eğer talep yaratılmazsa tabi ki ciddi anlamda tesis açılamayacak, bundan emin olabiliriz. ‘’

 ‘’KIYI BÖLGELER 5-6 MİLYON, İSTANBUL YÜZDE 30 KAYIP YAŞAR’’

 Otellerin yavaş yavaş açılmaya başladığı bugünlerde, sezonun nasıl geçeceğine dair öngörülerin netleşip netleşmediğini sorduğumuz Ayık, sorumuzu şu şekilde yanıtladı:

 ‘’ 2016 yılı bizim için facia olabilir. Sönmüş talebi tekrardan canlandıramazsak  ve trend böyle giderse, kıyı bölgelerinde 5-6 milyon kayıp yaşayabiliriz. İstanbul da 2015’te gördüğü rakamın yüzde 30’undan fazlasını kaybedecektir.

 Kitle turizmiyle bağlantılı olan rakamları kısmen geri çevirmek mümkün olabilir, ancak 2015’teki rakamları görmek kesinlikle mümkün değil. Çünkü mesele sizin dışarıya verdiğiniz fotoğraf; nereye ait görülüyorsunuz, sizi kim temsil ediyor... Bunların hepsi tek tek önem taşıyor. Şu an itibariyle bizim için bu fotoğraf çok kötü. Sürekli söylediğim gibi: Terör artık tüm dünyanın sorunu. İçeride yaşadığımız sıkıntıların yanında Brüksel’deki gibi saldırılar da insanların seyahat talebini büyük ölçüde etkiledi. Avrupa’da insanlar kendi ülkelerinden ayrılmıyor, toplu ulaşım dahi kullanmıyorlar...’’

 ‘’DESTEKLERİN ETKİSİNİ BU YIL GÖREMESEK DE, 2017-18’DE MUTLAKA GÖRECEĞİZ’’

 Hükümet tarafından açıklanan desteklere dönük de açıklamalarda bulunan Ayık, şunları söyledi:

 ‘’Turizmin Türkiye için taşıdığı önem laftan ibaret değil. Türkiye, cari açığının büyük bölümünü turizm gelirleri ile kapatıyor. Net ihracatın yüzde 40’ından fazlası da turizm gelirinden elde ediliyor. Yani ülkemizin bu paraya ihtiyacı var. Sonuç olarak Türkiye, elinde var olan bir değeri korumaya çalışıyor. Türkiye’nin bu işe yatıracağı para 150 milyon dolar civarı bir para. Diğer tarafta 36 milyar dolar gelir var.  Açıklanan destekler elbette önemli, ancak geç kalındı. Tekrarlamak istiyorum: Desteklerin yine de  önemli etkisi olacaktır. Biz etkisini bu yıl doğrudan göremesek bile, 2017-18 yılında mutlaka göreceğiz.

 

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!